Steven Gerrard kommentoi painokkaasti Alfredo Morelosin siirtohuhuja – HJK saanee odottaa miljooniaan
Kuva: Getty Images
Rangersin hyökkääjää, Alfredo Morelosia, ollaan vahvasti viemässä Ranskan Ligue 1 -seura Lilleen. Rangersin päävalmentaja Steven Gerrard kommentoi Morelosin siirtohuhuja ja totesi siirron olevan vielä hyvin kaukainen.
Tiettävästi Lille olisi tehnyt tai ainakin tekemässä noin 18,8 miljoonan euron tarjouksen Morelosista. Lisäksi Daily Record tiesi kertoa, että myös Valioliigaan noussut West Bromwich olisi kiinnostunut Morelosista. Sanomattakin on selvää, että Rangersin maalitykille on tällä hetkellä vientiä.
Gerrardin mukaan siirto ei kuitenkaan ole vielä ajankohtainen asia.
– Tämä etenee aika simppelisti, jos pöytään lyödään tarpeeksi iso tarjous, jonka johto haluaa hyväksyä. Teemme päätöksen sitten, kun on sen aika. Tällä hetkellä emme ole lähelläkään sitä, joten Alfredo on yhä Rangersin pelaaja, Gerrard kertoi BBC:n mukaan.
Skotlannissa valmistaudutaan parhaillaan uuden kauden käynnistymiseen. Avauskierros pelataan lauantaina, jolloin Rangers matkustaa Aberdeenin vieraaksi. Morelosin tilanne saattaa elää alkukauden ajan, mutta päävalmentajalla on myös sanansa sanottavana asiaan.
– Se (siirto) on minun käsissäni ja kontrollissani. Mutta jos siirtosumma on kohdallaan ja päätämme yhdessä, että se on oikea ratkaisu seuran näkökulmasta, siinä tapauksessa olemme varautuneet.
– Se on yhteinen päätös, kun istumme alas ja analysoimme tarjouksia, mutta voin vakuuttaa, ettei seurajohto painosta ketään ulos ovesta tai lyö painetta minun suuntaan jonkun pelaajan myymiseksi, Gerrard painotti.
Morelosin kaupassa on myös kytkös Suomeen. HJK:n entinen hyökkääjä siirtyi Rangersiin kesällä kesällä 2017. HJK neuvotteli tuolloin Rangersin kanssa Morelosin seuraavasta siirrosta kymmenen prosentin osuuden itselleen. Jos siirtosumma olisi esimerkiksi aiemmin mainittu 18,8 miljoonaa euroa, HJK tienaisi kaupasta lähes kaksi miljoonaa euroa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Meksikon kotitaika murtui – Englanti eteni MM-puolivälieriin
- Sensaatio! Erling Haaland iski kaksi maalia ja pudotti Brasilian MM-kisoista
- Yle: Santeri Haarala palaa Veikkausliigaan
- Hurja korruptioväite MM-kisoissa! Vaikuttiko Donald Trump isoon päätökseen?
- Cristiano Ronaldo puhui tulevaisuudestaan Portugalin maajoukkueessa
- Pelikielto kumottiin – MM-tähti saa sittenkin pelata
- TMW: Useat seurat Niklas Pyyhtiän kintereillä – neuvottelut käynnissä
- Kreikkalaismedia: Kreikan mestari hankkimassa Kaan Kairisen – seurat päässeet sopuun siirtokorvauksesta
- 13 vuotta huipulla riitti – nyt Niklas Süle kertoo, miksi valitsi amatöörijalkapallon
- Paraguayn valmentaja selitti syitä julkisuudessa tuomitulle pelitavalle
- Yle: Santeri Haarala palaa Veikkausliigaan
- LIVESEURANTA: Erling Haaland hiljensi brasilialaiset– uskomattomat maalit!
- Paraguayn valmentaja selitti syitä julkisuudessa tuomitulle pelitavalle
- Yksi Suomen huonoimmista jalkapallokaupungeista sai lajille uudet puitteet
- 13 vuotta huipulla riitti – nyt Niklas Süle kertoo, miksi valitsi amatöörijalkapallon
- Hurja korruptioväite MM-kisoissa! Vaikuttiko Donald Trump isoon päätökseen?
- Pelikielto kumottiin – MM-tähti saa sittenkin pelata
- Lähde: Siirto on lähellä – nähdäänkö suomalainen Mestarien liigassa?
- Sensaatio! Erling Haaland iski kaksi maalia ja pudotti Brasilian MM-kisoista
- TMW: Useat seurat Niklas Pyyhtiän kintereillä – neuvottelut käynnissä