Zlatan Ibrahimovićin tulevaisuus yhä auki: ”En ole maskotti”
Kuva: Getty Images
Konkarihyökkääjä Zlatan Ibrahimović on yhä epävarma tulevaisuudestaan AC Milanissa.
Ruotsalaistähti Ibrahimović, 38, liittyi Milaniin tammikuussa loppukauden mittaisella sopimuksella, jossa on jatko-optio ensi kaudesta. Hänen mukaansa keskusteluja option käyttämisestä ei ole kuitenkaan vielä aloitettu.
Ibrahimović sanoi viikonloppuna Sky Sport Italian haastattelussa, että voisi jäädä Rossonerin riveihin vain, jos kokee, että hänestä on vielä hyötyä.
Aiemmin viime viikolla hän antoi ymmärtää, ettei jatka Milanissa, jos seura ei pääse ensi kaudeksi Mestarien liigaan. Mahdollisuudet ovat häviävän pienet, sillä Milanin olisi käytännössä voitettava kaikki pelinsä ja toivottava täydellistä sulamista paikallisvastustajaltaan Interiltä, joka miehittää tällä hetkellä Serie A:ssa neljättä sijaa, viimeistä Mestarien liigaan oikeuttavaa paikkaa.
Ottelun vähemmän pelannut Inter on 15 pistettä edellä Milania, joka hävisi kauden molemmat keskinäiset kohtaamiset. Milan taistelee lähinnä pääsystä Eurooppa-liigaan, mutta Ibrahimović on sanonut, että se ei ole oikea kilpailu hänelle tai Milanille.
– Jatkan pelaamista vain, jos saan tuloksia aikaan. En ole maskotti, kommentoi Ibrahimović Sky Sport Italialle.
– Ensi kausi? Katsotaan. Minulla on yhä kolme viikkoa sopimustani jäljellä. Kukaan ei ole aloittanut keskustelua tulevaisuudesta minun tai Milanin puolesta. Täällä ei tiedetä tällä hetkellä tulevaisuudesta mitään. Pelataan ensin ja sijoitutaan mahdollisimman korkealle, katsotaan sitten.
– Kukaan ei ole yhtä vahva kuin Ibra. Se [tulevaisuuteni] riippuu seurasta, ei vain minusta.
Ibrahimović on ehtinyt pelata tällä kaudella AC Milanissa 14 ottelua tehden niissä yhteensä kuusi maalia ja syöttäen kolme.
Sunnuntaina hän asteli tunnin kohdalla tyytymättömän näköisenä vaihtoon sarjapelissä Napolia vastaan. Varttia myöhemmin Milan nousi 2-2-tasatulokseen Franck Kessien rangaistuspotkumaalilla. Milanin päävalmentaja Stefano Pioli sanoi, että Ibrahimovićin turhautuminen johtui yksinkertaisesti hänen kilpailuhenkisyydestään.
– Ibra oli vihainen, koska me olimme tappiolla. Olimme juuri päästäneet maalin, ja hän odottaa aina parasta itseltään ja muilta, sanoi Pioli Football Italian mukaan.
LUE MYÖS:
- Zlatanilta suoria sanoja AC Milaniin yhdistetystä valmentajasta ja seuran toiminnasta – ”Kuka hän on?”
- AC Milanin kannattajat asettuivat Zlatan Ibrahimovićin puolelle: ”Olin aivan suunniltani”
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HJK jäi taas ilman voittoa Veikkausliigassa – FC Interistä uusi sarjakärki
- Uskomaton vire! Leo Walta täysin pitelemätön Ruotsissa
- TPS nousee Veikkausliigaan!
- Fanit protestoivat – kohussa ryvettynyt tähti päätyi rajuun ratkaisuun
- Jättimäinen käänne Serie A:n mestaruustaisteluun? ”Joku on kironnut meidät”
- 17-vuotias ihmeteini säväytti taas!
- Ilvekselle helpottava voitto – tältä Veikkausliigan mestaruustaistelu näyttää nyt
- MTV: Veikkausliigaan uusi päävalmentaja ulkomailta
- ”Päätös oli helppo” – Lionel Messi solmi uuden diilin
- Linda Sällströmin viimeisessä Helmarit-kotiottelussa meni kaikki pieleen: ”Harmittaa ja hävettää”
- 17-vuotias ihmeteini säväytti taas!
- MTV: Veikkausliigaan uusi päävalmentaja ulkomailta
- Jättimäinen käänne Serie A:n mestaruustaisteluun? ”Joku on kironnut meidät”
- Helmarien surkea peliesitys kuitattiin Tanskassa yhdellä tylyllä lauseella
- Fanit protestoivat – kohussa ryvettynyt tähti päätyi rajuun ratkaisuun
- Ilvekselle helpottava voitto – tältä Veikkausliigan mestaruustaistelu näyttää nyt
- TPS nousee Veikkausliigaan!
- Lamine Yamal sanoi yhden lauseen, joka sai Real Madrid -yhteisön raivon partaalle
- Uskomaton vire! Leo Walta täysin pitelemätön Ruotsissa
- Haastattelu: Joel Pohjanpalo haluaa nostaa Palermon Serie A:han – kertoi myös mielipiteensä Huuhkajien pelitavasta