Tilastot kertovat, miksi Maurizio Sarri sai kenkää Juventuksesta Serie A:n mestaruudesta huolimatta
Kuva: Getty Images
Juventus antoi lauantaina kenkää päävalmentajalleen Maurizio Sarrille, joka ehti toimia pestissään viime kesästä asti.
Sarrin, 61, viimeiseksi otteluksi jäi perjantainen 2-1-kotivoitto Lyonista Mestarien liigan neljännesvälierien toisessa osaottelussa. Ottelupari päättyi tulokseen 2-2, joten Lyon meni kahdeksan parhaan joukkoon vierasmaalisäännön turvin.
Vain pari viikkoa sitten Juventus varmisti Sarrin johdolla yhdeksännen peräkkäisen Italian Serie A:n mestaruutensa, mutta pelkkä pääsarjapysti ei riittänyt pelastamaan italialaisluotsia.
Muissa Italian kilpailuissa Juventus jäi nuolemaan näppejään. Coppa Italiassa Napoli kaatoi sen loppuottelussa rangaistuspotkukilpailussa, ja Italian Supercupissa Juventus hävisi Laziolle 1-3.
Sarri voitti uransa ensimmäisen pääsarjamestaruuden johdattaessaan Juventuksen Serie A:n mestariksi, mutta Bianconerin peräsimessä Italian kilpailut pitäisi voittaa näytöstyyliin, ja sitä Juventuksen kausi ei ollut. Päättyneellä kaudella Juventus oli tilastojen valossa huonompi Serie A:ssa kuin yhdelläkään viime vuosikymmenen mestaruuskautenaan.
Juventus on viimeksi kerännyt vähemmän pisteitä Serie A:ssa kymmenen vuotta sitten, jolloin se tuli sarjassa seitsemänneksi. Bianconeri myös päästi enemmän maaleja kuin kahdeksalla aiemmalla mestaruuskaudellaan ja tehtaili huonomman maalieron kuin kertaakaan tuona aikana.

LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Katso: Robin Lod maalinteossa MLS:n pudotuspeleissä
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
- Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
- KuPS on Suomen mestari!
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
- Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen