Katso: José Mourinho törmäsi Shkendijaa vastaan hämmentävään maalikehikkoon – lopulta UEFA:n otteludelegaatio pyydettiin hätiin: ”Tunsin heti, että jokin on nyt vialla”
Kuva: Getty Images
Eurooppa-liigan kolmas karsintakierros saatiin torstai-iltana päätökseen. Valioliigaseura Tottenham eteni playoff-vaiheeseen, kun se kaatoi pohjoismakedonialaisen Shkendijan maalein 3-1. Ottelua ennen Tottenhamin manageri José Mourinho vaihdatti maalin.
Mourinho kertoi ottelun jälkeen, että hänen maalivahtinsa oli huomannut jotain erikoista maalikehikoissa. Lopulta Mourinho kävi itsekin tarkastamassa tilanteen.
– Ennen ottelua sattui hauska tilanne, kun maalivahtini kertoi minulle, että maali on liian pieni. Menin katsomaan sitä, ja kyllä, se oli liian pieni, Mourinho avasi tilannetta.
Mourinho myös julkaisi erikoisesta maalista kuvan omalla Instagram-tilillään. Näet kuvan alta tai tästä. Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.
Lopulta UEFA:n otteludelegaatio tarkasti maalin ja päätyi samaan lopputulokseen kuin Tottenhamin maalivahdit ja Mourinho. – Maalivahdit viettävät kaiken aikansa siellä, joten olimme varmoja. Tunsin heti, että jokin on nyt vialla. Saimme lopulta UEFA:n delegaation paikalle katsomaan sitä, ja se oli 5 senttimetriä liian pieni. Kysyimme sitten oikeankokoisia maaleja, Mourinho kertoi. Tottenham eteni playoff-vaiheeseen, jossa se kohtaa israelilaisen Maccabi Haifan. Myös KuPS eteni komeasti playoff-vaiheeseen kaadettuaan liettualaisen Suduvan. KuPS kohtaa playoff-vaiheessa Romanian mestarin CFR Clujn.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mestarien liigan sensaatiojoukkueella mahdollisuus tehdä historiaa
- The Athletic: Fifa teki tiukan MM-kisaratkaisun Iranin suhteen
- Kazakstaniin siirtynyt Oiva Jukkola nostettiin Huuhkajien mukaan
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Palloliiton Valko-Venäjä-ratkaisu herättää kritiikkiä – kannattajat pettyivät
- Huuhkajat ei kohtaa Valko-Venäjää Suomessa
- Haastattelu: Joakim Latonen haluaa pidempiä sopimuksia Veikkausliigaan
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- Lisäajan maali pudotti Djurgårdenin Ruotsin cupista – näin Jani Honkavaara kommentoi
- Argentiinan ja Espanjan välinen Finalissima jouduttiin perumaan
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- Haastattelu: Joakim Latonen haluaa pidempiä sopimuksia Veikkausliigaan
- Suomalaisluotsin joukkue porskuttaa kärjessä – nousu häämöttää
- Thomas Müller herjaa vanhaa joukkuekaveriaan – ”Luulin että hän tykkää vain lämpimästä”
- Palloliiton Valko-Venäjä-ratkaisu herättää kritiikkiä – kannattajat pettyivät
- Lisäajan maali pudotti Djurgårdenin Ruotsin cupista – näin Jani Honkavaara kommentoi
- Hämmästyttävä tilanne – valmentaja määräsi pelaajat pois kentältä kesken ottelun
- Onni Valakarille jättionnistuminen – suomalaiset huippuvireessä
- Huuhkajat ei kohtaa Valko-Venäjää Suomessa