Näkökulma: Mitä syyskuun Nations League -ottelut kertoivat Huuhkajista? – Nämä pelaajat ovat tällä hetkellä vahvimmin tyrkyllä EM-kisoihin
Kuva: Juha Tamminen
2020 on ollut monessakin mielessä erittäin poikkeuksellinen vuosi. Siitä kertoo muun muassa sekin, että Suomen miehet pelasivat vuoden ensimmäiset A-maaottelunsa vasta syyskuussa.
Huuhkajien piti tehdä arvokisadebyyttinsä kesäkuisessa Kööpenhaminassa Tanskaa vastaan. Koronaviruspandemia pakotti kuitenkin siirtämään EM-turnauksen kesältä 2020 kesälle 2021.
Päätös oli epäilemättä äärettömän vaikea ja raskas tehdä, mutta samalla käytännössä pakotettu. UEFA ja maajoukkueet eivät voineet riskeerata pelaajien ja kannattajien terveyttä. Nyt jalkapalloihmisten huusholleissa toivotaan hartaasti, että koronavirukseen kehitetään luotettava ja turvallinen rokote mahdollisimman pian, jotta kisat saadaan pelattua ensi kesänä, ja mieluiten yleisön läsnäollessa.
Kisojen siirto vuodella vaikuttaa luonnollisesti myös eri maajoukkueiden pelaajatilanteisiin. Niin Huuhkajien kuin 23 muunkin EM-kisamaan. Joidenkin pelaajien, joiden paikka olisi ollut EM-kisajoukkueessa kesällä 2020, haave saattoi kaatua lykkäyksen myötä. Jonkun toisen unelmasta turnauksen siirto puolestaan tekee totta.
SuomiFutis loi katsauksen kisajoukkueen mahdollisiin muutoksiin jo maaliskuussa. Kahden pelatun Nations League -ottelun jälkeen on kuitenkin uuden tarkastelun aika. Olihan Markku Kanerva pakotettu useisiin pelaajakokeiluihin. MLS-trio Jukka Raitala, Robin Lod ja Lassi Lappalainen ei ollut käytettävissä matkustusrajoitusten ja MLS:n sarjapelien vuoksi, Simon Skrabb, Paulus Arajuuri ja Rasmus Schüller olivat loukkaantuneina, ja Joona Toivio ja Sauli Väisänen jäivät sivuun perheenlisäysten takia.

Puolustuksessa kiinnostavia huomioita
Maalivahtitilanteessa ei sinänsä ole mitään spekuloitavaa. Jos ei ihmeitä tai valitettavia loukkaantumisia tapahdu, on Bayer Leverkusenin Lukas Hradecky selkeä ja luotettava ykkösvahti ja mahdollisesti uutta seuraa etsivä Jesse Joronen yhtä luotettava kakkonen. Kolmosvahdiksi ovat tyrkyllä lähinnä kokenut Anssi Jaakkola tai Pikkuhuuhkajien William Jääskeläinen. Wales- ja Irlanti-peleissä Suomen alakerta meni vahvasti uuteen uskoon. Uutta ei ollut vain suhteellisen mukavasti toiminut kolmen topparin pelitapa. Pakon edessä sivussa olivat myös EM-karsinnoissa kolme eniten pelannutta puolustajaa Toivio, Arajuuri ja Raitala, joten Kanervan oli pakkokin katsastaa uusia pelaajia. Molemmat ottelut pelattiin samalla topparikolmikolla Leo Väisänen, Juhani Ojala ja Daniel O’Shaughnessy. Toisilleen entuudestaan suhteellisen tuntematon trio onnistui hyvin. Kenties eniten osakkeitaan nosti 31-vuotias Ojala, joka oli pelannut edellisen kerran Suomen kilpailullisessa A-maaottelussa kesäkuussa 2017. Toki ”Jude” oli tuon jälkeenkin pelannut kuudessa harjoitusottelussa, joista viisi pelattiin Huuhkajien tammikuun leireillä. 191-senttinen Ojala on jättänyt polvivaivat taakseen ja pelaa alkavalla kaudella Tanskan Superliigassa – siis Toiviota ja Arajuurta kovemmassa sarjassa. Syyskuun maaotteluissa Ojala hallitsi ilmatilaa mukavasti ja suoritti myös oikea-aikaisia katkoja. HJK-kasvatti on varmasti varteenotettava vaihtoehto mukaan jatkossakin.

Löytyikö uusi pelintekijä?
Huuhkajien kapteeni Tim Sparv ei ollut syyskuun otteluissa parhaimmillaan. Voi olla, että konkarin otteissa näkyi pelituntuman puute. Kenties vanha hyvä vire löytyy taas, kun Kreikan Superliiga pääsee tänä viikonloppuna käyntiin. Sparvin pari keskikentän pohjalla Glen Kamara oli jälleen erinomainen. Kamaran rauhallisuus ja pallovarmuus vain paranee, ja mies tuntui aina tietävän, mitä tehdä. Irlanti-pelissä tuli jokunen harvinainen hassikin, mutta entistäkin selvemmältä näyttää silti, että Huuhkajien keskikentän pohjalla avaa ensi kesän EM-kisoissa kaksikko Sparv ja Kamara. Joni Kauko esiintyi jälleen edukseen ja on koko ajan kiinteämpi osa Huuhkajien kokoonpanoa. Lisäksi Kauko voi tarpeen vaatiessa pelata myös Sparvia ja Kamaraa hyökkäävämmässä roolissa. Välttämättä suoranaisia keskikentän pohjapelaajia ei kolmea enempää kisaryhmään edes valita, sillä Huuhkajien rosterissa on useita monipuolisia pelimiehiä. Rasmus Schüller olisi jonossa seuraavana. Keskikentän hyökkäävässä roolissa esiin nousi syyskuussa 25-vuotias Robert Taylor, joka pelasi Irlantia vastaan elämänsä toistaiseksi parhaan maaottelun. Taylor paiski rajusti töitä, liikkui hyvin vapaisiin syöttösuuntiin, etsi ratkaisuja ja syötti Fredrik Jensenin tekemän voittomaalin. Tayloria on totuttu pitämään vähän ”varamiehen varamiehenä”, mutta nyt Brann Bergenin uusi luottomies tuuppasi jalkansa oikein kunnolla kisajoukkueen pukukopin oven väliin.
Entäpä hyökkäys?
Hyökkääjätilanne on Suomella edelleen selkeä, vaikka Teemu Pukki ja Joel Pohjanpalo jäivätkin ilman maaleja. Kumpikaan ei ollut terävimmillään, mutta potentiaali ja viimeistelytaito tunnetaan. Näillä näkymin Pukki pelaa tällä kaudella Englannin Mestaruussarjaa ja Pohjanpalo Bundesliigaa, joten osat ovat tavallaan vaihtuneet. Tavallaan kaksikko täydentää parhaimmillaan toisiaan, mutta aina he eivät silti yhtä aikaa kentälle mahdu. Kaksikon takana tilanne on melko avoin. Jasse Tuominen ja Rasmus Karjalainen ovat seuraavina jonossa, mutta Marcus Forssilla on yhä reilusti aikaa tunkeutua Huuhkajien EM-joukkueeseen. Jatkaako Simon Skrabb pelaamista Serie B:ssä, ja pääseekö sieltä kisaryhmään mukaan? Entäpä saako esimerkiksi HJK:n Roope Riski vielä tilaisuutensa hyvien veikkausliigapelien jälkeen? Syyskuun maaottelut antoivat joitain vastauksia, mutta esittivät myös uusia kysymyksiä. EM-kisojen alkuun on aikaa noin yhdeksän pitkää kuukautta, ja sitä ennen Suomi pelannee ainakin kahdeksan maaottelua. Kaikille ei ole tarjolla edes kunnon näyttöpaikkaa, mutta halut kisajoukkueeseen ovat varmasti jokaisella kovat.
LUE MYÖS:
- Portugalilla uusi suunnitelma Cristiano Ronaldon varalle
- Jacob Friis hämmentyi suomalaisten käytöksestä: ”Näytän idiootilta”
- Kohu Cristiano Ronaldosta paisuu – katukuvaan ilmestyi laittomia mainoksia
- Brasilialaisseuralle paha takaisku – aikuisviihdemainonta oli oikeudelle liikaa
- Norjalaishyökkääjä tekee mitä haluaa – latoi käsittämättömät tehot
- Siihen ei kauaa mennyt – Barcelona-pelaaja rikkoi Lamine Yamalin nuoruusennätyksen
- Melkoinen temppu: Portugalin superlupaus, 16, ylsi poikkeukselliseen saavutukseen
- Cristiano Ronaldo sai vaikutusvaltaisen tukijan – ”Tässä on ero suuruuden ja keskinkertaisuuden välillä”
- Portugali juhli ilman Cristiano Ronaldoa – näin kävi muualla
- Portugalin päävalmentaja latasi suorat sanat Cristiano Ronaldo -kohusta
- Virallista: Lionel Messin jättikauppa maalissa
- Cristiano Ronaldo sai vaikutusvaltaisen tukijan – ”Tässä on ero suuruuden ja keskinkertaisuuden välillä”
- Siihen ei kauaa mennyt – Barcelona-pelaaja rikkoi Lamine Yamalin nuoruusennätyksen
- MTV: 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle miljoonasiirto
- Portugali juhli ilman Cristiano Ronaldoa – näin kävi muualla
- Norjalaishyökkääjä tekee mitä haluaa – latoi käsittämättömät tehot
- Melkoinen temppu: Portugalin superlupaus, 16, ylsi poikkeukselliseen saavutukseen
- Portugalin päävalmentaja latasi suorat sanat Cristiano Ronaldo -kohusta
- Man City -huijauksen paljastaneelta hakkerilta raju väitös Gianni Infantinosta yli 10 vuoden takaa
- Portugalin päävalmentaja Cristiano Ronaldo -kohusta: ”Sanoin hänelle, että…”