Palloliitto langetti kohuottelusta lisäpelikieltoja FC Lahden kuumakalleille – toinen pelasi jo kaksi ottelua välissä
Kuva: Juha Tamminen
Ilves voitti Veikkausliigassa 22.8. pelatussa ottelussa FC Lahden maalein 3-1, mutta pelin jälkeen puhuttiin jostain aivan muusta kuin sarjapisteistä ja neljästä maalista. FC Lahden Dimitry Imbongo nimittäin tulistui pahemman kerran noin vartti ennen loppua, ja löi Ilveksen rangaistusalueella pään alueelle sekä Diogo Tomasia että Joona Veteliä.
Imbongo ei ollut pelissä Lahden ainoa kuumakalle, sillä jo aiemmin ottelussa Lahden puolustaja Jean-Christophe Coubronne puski vastustajaa päähän toisessa päässä kenttää. Ottelun erotuomaristo ei tekoa nähnyt, joten Coubronne selvisi tilanteesta rangaistuksetta. Ilves teki kuitenkin kurinpitovaliokunnalle tilanteesta ilmoituksen, ja Coubronne sai sanktion videotallenteen perusteella.
Kurinpitovaliokunta päätti, että Imbongo saa vielä kahden pelin lisäpelikiellon ulosajosta automaattisesti seuranneen kahden pelin pelikiellon lisäksi. Näin Kongon Demokraattisesta Tasavallasta kotoisin olevan hyökkääjän rangaistus lyönneistään on yhteensä neljän pelin pelikielto.
Coubronnelle kurinpitovaliokunta puolestaan langetti kolmen ottelun pelikiellon. Näin Palloliiton tiedotteessa kommentoitiin ranskalaispuolustajan tilannetta:
– Kurinpitovaliokunnan näkemyksen mukaan väkivallan kitkeminen jalkapallokentiltä ja pääsarjasta täyttää painavan syyn kriteerin ja ilmoitus voidaan ottaa käsiteltäväksi painavasta syystä.
– Kurinpitovaliokunta katsoo lisäksi ottelutallenteelta näytetyksi, että Coubronne on hakeutunut itse tilanteeseen ja selvällä liikkeellään lyönyt päällään Ilveksen pelaajaa kasvojen alueelle.
Coubronnen tapauksessa erikoista on se, että hän pelasi Ilves-ottelun jälkeen FC Lahden avauksessa kahdessa ottelussa, FC Hakaa ja FC Interiä vastaan. Hakaa vastaan Coubronne teki vieläpä kauden ensimmäisen maalinsakin. Molemmat ottelut päättyivät 2-2 -tasapeliin. Lahden voi siis todeta hyötyneen tapauksen hitaasta käsittelystä, ja Hakan ja Interin vastaavasti kärsineen.
Vaikka tuomiot ansaittuja ovatkin, niin onhan tuossa kevyttä puuhastelun makua että näitä jaetaan näin myöhässä.
Coubronne pelannut jo kaksi peliä välissä
Coubronne pelannut jo kaksi peliä välissä
Ilves-ottelussa punaisen kortin saanut Imbongo on saanut 2 peliä lisäpelikieltoa. Coubronne on saanut 3:n ottelun pelikiellon. Pelikielto juontaa juurensa Ilves-otteluun, jossa Coubronne osui päällään Diogo Tomasin kasvoihin.
fclahti.fi/uutiset/2020/0…
#FCLahti #Veikkausliiga
fclahti.fi/uutiset/2020/0…
#FCLahti #Veikkausliiga
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Fanit halusivat nähdä Lionel Messin – stadionilla syttyi kaaos
- Alisha Lehmannilta uusi aluevaltaus – sai ristiriitaisen vastaanoton
- Onko tässä seuraava nettihitti? Fanit hurmaantuvat ilmaisesta jalkapallopelistä – Kokeile itse!
- Kamerun nimesi Afrikan-kisoihin kaksi kokoonpanoa – Mitä kummaa oikein tapahtuu?
- Fifa: Viisi miljoonaa lippupyyntöä MM-kisoihin – hinnat herättävät raivoa
- Liverpoolin Mohamed Salah -saagassa merkittävä käänne
- HJK kohtaa Manchester Cityn Helsingissä
- Pieni toivo elää: KuPS oli lähellä jättimäistä voittoa
- Surkea näky Valkeakosken palavasta stadionista levisi maailmalle
- MM-kisojen lippuhinnat riistäytyivät käsistä
- Alisha Lehmannilta uusi aluevaltaus – sai ristiriitaisen vastaanoton
- HJK kohtaa Manchester Cityn Helsingissä
- Onko tässä seuraava nettihitti? Fanit hurmaantuvat ilmaisesta jalkapallopelistä – Kokeile itse!
- Liverpoolin Mohamed Salah -saagassa merkittävä käänne
- Kamerun nimesi Afrikan-kisoihin kaksi kokoonpanoa – Mitä kummaa oikein tapahtuu?
- Fifa: Viisi miljoonaa lippupyyntöä MM-kisoihin – hinnat herättävät raivoa
- Fanit halusivat nähdä Lionel Messin – stadionilla syttyi kaaos