Supervaihtomies Fredrik Jensen upotti Irlannin salamamaalillaan – Huuhkajat avasi voittotilinsä Nations Leaguessa
Kuva: Juha Tamminen
Suomen miesten A-maajoukkue voitti sunnuntaina Irlannin Nations Leaguessa vieraskentällä 1-0.
Dublinissa pelatun ottelun ratkaisijaksi nousi vaihdosta sisään tullut Fredrik Jensen, joka ehti olla kentällä vain joitain sekunteja ennen kuin teki ottelun ainokaisen.
Hyökkäyskolmanneksen ratkaisut ontuivat
Ottelu lähti liikkeelle Irlannin pallonhallinnalla, mutta Suomi sai ensimmäisen tilanteen puolikkaan aikaiseksi vajaan kahden minuutin kohdalla. Teemu Pukki jatkoi Nicholas Hämäläisen syötön rinnallaan linjan taakse Joel Pohjanpalolle, mutta kotijoukkueen puolustus ehti vielä väliin ja purki kulmapotkuksi. Ensimmäisen puolikkaan selkeästi paras tontti tuli kymmenennellä minuutilla Pukille, joka pääsi Robert Taylorin läpisyötöstä nokikkain Irlannin maalivahdin Darren Randolphin kanssa. Pukki vältti Irlannin paitsioansan loistavasti, mutta hänen ratkaisunsa jäi heppoiseksi ja Randolph torjui jalallaan. Pohjanpalo harmitteli vierellä, sillä hänellä olisi ollut enää tyhjä maali edessään. Huuhkajat pääsi avausjakson edetessä paremmin palloon kiinni. Irlanti jätti prässätessään Lukas Hradeckyn pitkälti rauhaan, mutta iski päälle viimeistään Suomen keskikenttäpelaajien saadessa pallon. Huuhkajat aloitti prässäämisen keskiviivan tuntumassa. Suomen wing-backit Nikolai Alho ja Nicholas Hämäläinen olivat molempiin suuntiin isossa roolissa. Pukille rakenneltiin toinen hyvä paikka 21. minuutilla. Kamara pelasi hänelle oikealta laidalta pallon rangaistusalueen tuntumaan, mutta Pukin laukaus suoraan syötöstä jäi vaisuksi. Muutamaa minuuttia myöhemmin oli Pohjanpalon vuoro yrittää. Kamara levitti oikealle laidalle Alholle, jonka keskitys löysi Pohjanpalon Irlannin puolustajien keskeltä. Pohjanpalo yritti ratkaisua volleylla, mutta ei saanut parasta mahdollista osumaa palloon. Huuhkajien ensimmäisessä puoliajassa oli hyviä asioita, mutta tauolle olisi pitänyt lähteä johdossa. Suomi sai pidettyä Irlannin pitkälti muotonsa ulkopuolella ja siten poissa vaarallisisilta tekopaikoilta. Toppari Juhani Ojala ja keskikentän moottori Kamara olivat avausjakson johtohahmoja. Huuhkajien ratkaisut hyökkäyspäässä olivat huolimattomia. Tauolle mentäessä Suomella oli kasassa neljä maalintekoyritystä ja Irlannilla kolme, mutta kotijoukkueen tontit eivät aiheuttaneet Hradeckylle päänvaivaa. Suomen laukauksista kolme lähti Irlannin rangaistusalueen sisältä.
Suomi loi avausjakson vaarallisimmat maalipaikat, mutta tauolle lähdetään Dubilinissa maalittomassa tasatilanteessa 
. #Huuhkajat #IRLFIN #UNLfi
Jensen penkiltä pelastajaksi
Suomi tuli toiselle puolikkaalle kentälle hieman unisena, mutta säästyi takaiskuilta Irlannin tehottomuuden ansiosta. Huuhkajien omassakin hyökkäyspelaamisessa oli kuitenkin yhä petrattavaa. Jälkimmäistä jaksoa oli takana kymmenen minuuttia, kun Kamaralle sattui karmea kömmähdys. Keskikentän luottopelaajalta napattiin pallo helposti syvällä Suomen puoliskolla ja Irlanti eteni nopeasti vetopaikkaan. Aaron Connolly laukoi, mutta Hradecky katseli rauhallisena, kun veto viuhui sivuverkkoon. Huuhkajien pelin avaaminen oli pitkään pahasti jumissa. Suomi teki ensimmäisen vaihtonsa reilun tunnin kohdalla, kun Pohjanpalo teki tilaa Fredrik Jensenille. Vaihto osoittautui jymymenestykseksi, sillä Jensen ehti olla kentällä vain joitain sekunteja, kunnes hän vei Huuhkajat vierasjohtoon. Pukki sai sivurajaheiton jälkitilanteessa pallon hieman onnekkaasti itselleen ja tarjoili hyvän syötön Robert Taylorille rangaistusalueelle. Taylor katsahti nopeasti maalille ja ujutti loistavan syötön takatolpalle Jensenille, joka liukui vartijansa selkäpuolelta viimeistelemään. 0-1.
MAAAALI! Robert Taylor tarjoilee ja Fredrik Jensen painaa välittömästi pallon Irlannin maaliin! [1-0] #Huuhkajat #IRLFIN #UNLfi
VOITTO! Huuhkajat taistelee upeasti loppuun asti ja Fredrik Jensenin maali tuo Suomelle täyden pistepotin Nations Leaguen ottelussa! OI SUOMI ON!
#Huuhkajat #IRLFIN #UNLfi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- 17-vuotias ihmeteini säväytti taas!
- Ilvekselle helpottava voitto – tältä Veikkausliigan mestaruustaistelu näyttää nyt
- MTV: Veikkausliigaan uusi päävalmentaja ulkomailta
- ”Päätös oli helppo” – Lionel Messi solmi uuden diilin
- Linda Sällströmin viimeisessä Helmarit-kotiottelussa meni kaikki pieleen: ”Harmittaa ja hävettää”
- Helmarien surkea peliesitys kuitattiin Tanskassa yhdellä tylyllä lauseella
- Juhlaottelusta täyskatastrofi: Tanska piti Helmareille jalkapallon oppitunnin
- Lamine Yamal sanoi yhden lauseen, joka sai Real Madrid -yhteisön raivon partaalle
- Haastattelu: Joel Pohjanpalo haluaa nostaa Palermon Serie A:han – kertoi myös mielipiteensä Huuhkajien pelitavasta
- Jarkko Wiss myönsi yhden ongelman KuPS:n europelissä
- Helmarien surkea peliesitys kuitattiin Tanskassa yhdellä tylyllä lauseella
- Lamine Yamal sanoi yhden lauseen, joka sai Real Madrid -yhteisön raivon partaalle
- MTV: Veikkausliigaan uusi päävalmentaja ulkomailta
- Haastattelu: Joel Pohjanpalo haluaa nostaa Palermon Serie A:han – kertoi myös mielipiteensä Huuhkajien pelitavasta
- Rafa Benítez tekemässä historiallisen valmentajasopimuksen
- Jarkko Wiss myönsi yhden ongelman KuPS:n europelissä
- Linda Sällströmin viimeisessä Helmarit-kotiottelussa meni kaikki pieleen: ”Harmittaa ja hävettää”
- Juhlaottelusta täyskatastrofi: Tanska piti Helmareille jalkapallon oppitunnin
- 17-vuotias ihmeteini säväytti taas!
- ”Päätös oli helppo” – Lionel Messi solmi uuden diilin


