HJK:n naisten europelit alkavat – arpa vei Islannin reissulle

Kansallisessa liigassa vietetään maaottelutaukoa, mutta sarjan (tai silloisen Naisten Liigan) viime kauden mestarilla HJK:lla oli tänäänkin tärkeä päivä. HJK sai nimittäin tietää vastustajansa Mestarien liigan 1. karsintakierroksella.
Koronapandemian vuoksi karsinnat pelataan miesten kilpailun tavoin tänä vuonna yksiosaisina. Arpa heitti HJK:lle vieraspelimatkan Islantiin. Vastustaja on FC Valur, Islannin puolustava mestari ja sarjan tämän hetken kakkonen.
– Upeaa, että vihdoin ollaan lähellä myös europelien alkamista. Pitkä vuosi ollut takana, mutta mahdollisuus päästä näyttämään Euroopan kentillä varmasti sytyttää jokaisen. Myös joukkueen loukkaantumistilanne alkaa näyttämään hieman paremmalta, HJK:n valmentaja Jonne Kunnas kertoo seuran kotisivuilla.
– Valurin joukkueessa on useita maajoukkuepelaajia ja kyseessä on kokonaisuudessaan laadukas ryhmä. Odotan jo, että pääsemme tiimin kanssa vielä tarkemmin tutustumaan sekä laatimaan ottelusuunnitelman, jolla saamme parhaan mahdollisen tuloksen.
HJK oli arvonnassa sijoittamaton. Joukkueet oli jaettu neljän joukkueen arvontaryhmiin, joten mahdollisia vastustajia oli vain kaksi, Valurin lisäksi norjalainen Vålerenga. Seurarankingin perusteella molemmat vaihtoehdot ovat käytännössä samaa tasoa.
Ottelut pelataan 3. ja 4. marraskuuta. Toisen kierroksen arvonta on edessä 6. marraskuuta ja toisen kierroksen ottelut 18.-19. marraskuuta.
Lue lisää: hjk.fi/artikkelit/nai… #HJK #OnVainYksiKlubi #UWCL
HJK voi panna eurokentillä kaiken peliin, sillä Kansallisen Liigan mestari vaihtuu. Sarjaa on pelaamatta enää kaksi kierrosta, ja neljäntenä oleva HJK voi sijoittua parhaimmillaan kolmanneksi. Mestaruudesta taistelevat ahnaasti Åland United ja TiPS, jotka ovat sarjan kärjessä tasapistein. Huimasta loppukiristä haaveilee yhä myös viisi pistettä perässä oleva KuPS, joka kohtaa kahdessa viimeisessä ottelussaan molemmat kärkijoukkueet.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”