Tim Sparv sai vierasottelun jälkeen esikoistaan odottavalta tyttöystävältään hälyttävän puhelun: ”Kirjoitin Rivelle keskellä yötä, etten pääse tulemaan”
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien kapteeni Tim Sparvilla on vaikea viikko takana. Keskikenttäpelaajan tyttöystävä Jitka Novackova odottaa parin ensimmäistä lasta ja raskaus aiheutti alkuviikosta ongelmia.
Sparv siirtyi täksi kaudeksi Tanskan Superliigasta Midtjyllandista Kreikkaan Larissa FC:n riveihin. Ateenassa Apollon Smyrniä vastaan pelatun vierasottelun jälkeen hän sai rakkaaltaan hälyttävän puhelun.
Maajoukkueeseen liittymisen sijaan Sparvin oli palattava pikavauhtia Larissaan.
– Sunnuntaina pelasin itse Ateenassa ja pelin jälkeen tyttöystävä soitti ja sanoi menevänsä nyt sairaalaan. Kirjoitin viestin Rivelle (päävalmentaja Markku Kanerva) keskellä yötä, etten pääse nyt tulemaan. Mä lähden takaisin Larissaan, Sparv kertoi lehdistölle.
– Jitka ja lapsi voivat nyt hyvin ja tohtorikin antoi mulle luvan tulla tänne. Se tuntui henkisesti hyvältä, että voin olla täällä sataprosenttisesti.
– Ensimmäinen lapsi tulossa. Uusi tilanne ja uusi maa, eikä tyttöystäväni tunne ketään sieltä. Vähän hankalaa välillä, mutta ollaan löydetty hyvä sairaala ja hyvä tohtori. Meillä on ihmisiä ympärillä, jotka auttavat ja tukevat meitä.
Suomi kohtaa sunnuntaina UEFA Nations Leaguessa Helsingin Olympiastadionilla Bulgarian. Keskiviikkona on vuorossa toinen kotiottelu Irlantia vastaan.
LUE MYÖS:
- Doni Arifi on jäänyt penkille Saksassa: ”Tämä on nyt tilanne, enkä ole tyytyväinen”
- Jonatan Johanssonilta tiukka vastaus Glen Kamarasta
- Jonatan Johansson avasi Huuhkajien kulisseja: ”Tämä reissu on ollut intensiivinen”
- Huuhkajilla on nyt käsissään ”erikoinen tilanne”
- Haastattelu: HJK:n jättänyt Miska Ylitolva viihtyy Allsvenskanissa
- Palloliiton Marco Casagrande Glen Kamaran tulevaisuudesta maajoukkueessa: ”Kulloisenkin päävalmentajan päätettävissä”
- Portugalin jalkapallopomolta vahva tuki Cristiano Ronaldolle
- Voiko Cristiano Ronaldo palata maajoukkueeseen? Näin päävalmentaja vastasi
- Katso: KuPS-hyökkääjä Jaime Moreno iski taas maalin maajoukkueessa
- Portugali voitti taas, Saksa kompuroi – näin Kansojen liigassa pelattiin sunnuntaina
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista
- Käsittämättömät murskajaiset Suomessa – ottelu päättyi 22–0
- Jacob Friisin kommentti leviää maailmalla
- Tyvestä puuhun noustaan: elävän legendan poika siirtyy mutasarjoihin
- Voiko Cristiano Ronaldo palata maajoukkueeseen? Näin päävalmentaja vastasi
- Portugali voitti taas, Saksa kompuroi – näin Kansojen liigassa pelattiin sunnuntaina
- Cristiano Ronaldo takaisin Portugalin paitaan? Yllättävä ratkaisu viritteillä
- Katso: KuPS-hyökkääjä Jaime Moreno iski taas maalin maajoukkueessa
- Albanian valmentaja antoi palaa – latasi tylyä tekstiä Huuhkajista
- Ville Koski lähtee Huuhkajista