Näin kansainvälinen media reagoi Huuhkajien historialliseen voittoon – hurjat tilastot paukkuivat Ranskan kustannuksella

Huuhkajat otti keskiviikkona sensaatiomaisen 2-0-voiton Ranskasta. Ystävyysottelun maalintekijöinä loistivat A-maajoukkuedebytantit Marcus Forss ja Onni Valakari (lue otteluraportti).
Kyseessä oli Suomen jalkapallohistorian ensimmäinen voitto Ranskasta, sekä ensimmäinen voitto hallitsevaa maailmanmestaria vastaan. Ei siis ollut lainkaan yllättävää, että myös kansainväliset mediat reagoivat jo ottelun aikana Huuhkajien taianomaiseen avausjaksoon.
– Suomi on tällä hetkellä FIFA-rankingissa sijalla 55. Joukkue on voittamassa hallitsevan maailmanmestarin Ranskan 2-0-lukemin Pariisissa, B/R Football twiittasi.
They’re beating world champions France 2-0 in Paris
– Suomi johtaa Ranskaa ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1960, muistutti Goal.
– Ranska on kahden maalin tappiolla ensimmäistä kertaa sitten kesäkuun 2019, jolloin se hävisi 0-2-lukemin Turkille, reagoi Squawka Football.
– Ranska ei ole päästänyt kotikentällään kahta maalia avausjakson aikana sitten kesäkuun 2015, kun Belgia johti joukkuetta tauolla 2-0-lukemin, Opta osasi kertoa.
LUE MYÖS: Some meni sekaisin Huuhkajien sensaatiomaisesta Ranska-voitosta – ”Brasilia seuraavaksi!”
Ottelun jälkeen mediahuomio kasvoi entisestään. Maailman suurimmat urheilulehdet hehkuttivat Huuhkajien saavutusta ja tilastosivustot paukkuivat.
– Siniset eivät löydä vastausta Suomea vastaan, twiittasi ranskalaislehti L’Équipe ottelun jälkeen kuvalla aamun lehden kannesta otsikolla ”Reputettu testi”.
– Suomi on ensimmäinen joukkue, joka on voittanut ottelun hallitsevan maailmanmestarin kotona ilman yhtäkään esiintymistä MM-kisojen lopputurnauksessa sitten syyskuun 1956, jolloin Neuvostoliitto voitti Saksan, twiittasi MisterChip.
– Ranska on hävinnyt ensimmäisen ottelunsa kaikki kilpailut mukaan lukien sitten kesäkuun 2019. Hallitseva maailmanmestari on yllätetty Pariisissa, twiittasi Squawka Football uudelleen päätösvihellyksen jälkeen.
The World Cup champions are stunned in Paris.
Myös FIFA nosti Suomen yllätysvoiton esiin omassa twiitissään. Verkkolehtienkään etusivut eivät pettäneet.


1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- L’Équipe: Huuhkajien monivuotista tähtipelaajaa huhutaan muutamaan suurseuraan
- Donald Trump sai kunnianosoituksen Fifalta ja laukoi levottomia Vladimir Putinin osallistumisesta MM-kisoihin
- Vedonlyönnin ammattilainen: Jos haluaa ymmärtää peliä, pitää ymmärtää valmentajaa
- Kesätoripodcast: Tapaus Alexander Isak – pelaajan vai seuran puolella?
- Italopodcast: Serie A -kausiennakko 5/5
- Joni Kauko palaamassa Veikkausliigaan
- Veikkausliigan sarjakärki jatkosopimukseen päävalmentajansa kanssa: ”Oli helppo päätös”
- Virallista: Jesse Joronen löysi uuden työnantajan
- KuPS sai kunnon selkäsaunan
- Italopodcast: Serie A -kausiennakko 4/5
- Vedonlyönnin ammattilainen: Jos haluaa ymmärtää peliä, pitää ymmärtää valmentajaa
- Joni Kauko palaamassa Veikkausliigaan
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltanen käy keskusteluja suuren eurooppalaisen seuran kanssa
- Donald Trump sai kunnianosoituksen Fifalta ja laukoi levottomia Vladimir Putinin osallistumisesta MM-kisoihin
- Toni Koskelan Kalmar järjesti hurjat maalijuhlat Ruotsin Cupissa – Anthony Olusanya maalinteossa
- Virallista: Jesse Joronen löysi uuden työnantajan
- KuPS sai kunnon selkäsaunan
- Veikkausliigan sarjakärki jatkosopimukseen päävalmentajansa kanssa: ”Oli helppo päätös”
- Italopodcast: Serie A -kausiennakko 5/5
- Kesätoripodcast: Tapaus Alexander Isak – pelaajan vai seuran puolella?