Näin kävi, kun Suomi ja Ranska kohtasivat edellisen kerran – ”Se oli kyllä sellainen turpasauna Ranskalta pelillisesti, että huhhuh”
Kuva: Getty Images
Suomi kohtaa tänään jalkapallomaaottelussa hallitsevan maailmanmestarin Ranskan reilun seitsemän vuoden tauon jälkeen. Tänä iltana kyseessä on harjoituspeli, mutta vuonna 2013 maat pelasivat samassa karsintalohkossa vuoden 2014 MM-kisoihin.
Suomi oli hävinnyt kotipelinsä Helsingissä syyskuussa 2012 maalein 0-1, Abou Diabyn tehtyä Ranskan ainoan maalin. Vieraspeli pelattiin 15. lokakuuta 2013 samaisella Stade de Francella, jolla tänä iltanakin mitellään.
Ottelu oli karsintojen päätöskierrosta, ja Suomella ei pelissä enää varsinaista panosta ollut, sillä I-lohkon kolmossija oli varma jo ennen peliä. Ranskan lohkovoitto olisi vaatinut Georgian voittoa Espanjasa päätöskierroksella, ja koska niin ei käynyt, eteni Ranska lohkokakkosena jatkokarsintaan. Playoffeissa Ranska kohtasi Ukrainan, jonka se kukisti yhteismaalein 3-2 ja eteni Brasilian MM-turnaukseen.
Ottelua seurasi Ranskan kansallisstadionilla hulppeat yli 70 000 katsojaa, joten sikäli tunnelmat ovat tänään täysin toisenlaiset. Pelataanhan peli koronapandemia-aikaan jo totutusti ilman yleisöä. Tällä kertaa ei siis pääse katsoja ryntäämään kentälle, kuten edellisessä kohtaamisessa lisäajalla tapahtui.
Itse ottelussa kyyti oli Suomelle kylmää. Puolustava maailmanmestari Ranska on nykyään pelaajamateriaaliltaan koko maailman terävintä kärkeä, mutta kova oli materiaali jo tuolloin. Suomi jäi jyrän alle myös Stade Francella paikan päällä olleen SuomiFutiksen toimituksen jäsenen Tuukka Ikkeläjärven muistikuvien mukaan.
– Se oli kyllä sellainen turpasauna Ranskalta pelillisesti, että huhhuh, Ikkeläjärvi toteaa.
– Stade de Francelle oli saapunut kymmenittäin SMJK:n jäseniä seuraamaan ottelua. Kylmä lokakuinen ilta ei tarjonnut suomalaiskannattajille suoranaista jalkapallojuhlaa, sillä Mixu Paatelaisen miehistö jäi Pariisissa jyrän alle.
– Ranska oli pelillisesti niskan päällä koko ottelun ja Huuhkajat kykeni luomaan vain yhden vaarallisen hyökkäyksen. Kymmenet tuhannet Ranskan liput liehuivat läpi ottelun. Huomio ottelun aikana karkasi myös suomalaisten katsomonosaan kuin varkain aitojen yli hyppineisiin ranskalaisnuoriin.



LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lähde: Jesse Joronen on allekirjoittanut sopimuksen
- Ei kai taas? Tähtipelaaja saattoi pudota ulos MM-turnauksesta vamman takia
- Voi ei! Nuori superlupaus loukkaantui – ulkona MM-kisoista
- Olisiko Unkarin pitänyt saada alussa punainen kortti? Näin vastustajan leiristä kommentoitiin
- Huuhkajat koki karvaan tappion Unkarissa – Jesse Joronen pelasi viimeisen maaottelunsa
- Viljami Sinisalon ensi kauden valmentaja selvillä
- Katso: Jacob Friis nimesi Huuhkajien avauskokoonpanon Unkari-otteluun
- Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen saattavat saada nimekkään joukkuetoverin
- Pikkuhuuhkajat ylsi huippusuoritukseen – Lehkosuo: ”Olimme pelillisesti Ruotsin edellä”
- Onko tässä kaikkien aikojen MM-kisamainos? – katso video
- Onko tässä MM-kisojen musta hevonen? Ranska kaatui valmistavassa ottelussa
- Telegraph: Real Madridin 150 miljoonan dollarin megahankinta selvisi!
- LIVESEURANTA: Hurja taistelu! Suomi nosti tasoaan Unkarissa
- Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen saattavat saada nimekkään joukkuetoverin
- Huuhkajat koki karvaan tappion Unkarissa – Jesse Joronen pelasi viimeisen maaottelunsa
- Virallista: Casper Terho siirtyy pysyvästi Hollantiin
- Viljami Sinisalon ensi kauden valmentaja selvillä
- Onko tässä MM-kisojen vaarallisin tutkapari? – ”Ymmärrämme toisiamme”
- Pikkuhuuhkajat ylsi huippusuoritukseen – Lehkosuo: ”Olimme pelillisesti Ruotsin edellä”
- Katso: Jacob Friis nimesi Huuhkajien avauskokoonpanon Unkari-otteluun