Ei kai taas? Tähtipelaaja saattoi pudota ulos MM-turnauksesta vamman takia
Vastikään kerrottiin, että Saksan 18-vuotias superlupaus Lennart Karl joutuu jättämään MM-kisat väliin loukkaantumisen takia.
Pitkä kausi ja sen mukanaan tuomat loukkaantumiset ovat vieneet monilta huippupelaajilta mahdollisuuden pelata MM-turnauksessa. Esimerkiksi Saksalta Serge Gnabry ja Brasilialta Estêvão eivät pelaa kisoissa vammojen vuoksi.
Nämä pelimiehet ovat vain osa pitkästä listasta pelaajia, jotka joutuvat jättämään ainakin osan kisoista tai jopa koko turnauksen väliin.
Nyt joukkoon saattoi liittyä Paraguayn ehdottomiin avainpelaajiin lukeutuva Julio Enciso.
Strasbourgin 22-vuotias hyökkäävä keskikenttäpelaaja loukkaantui ystävyysottelussa Nicaraguaa vastaan perjantaina.
Ehkä kunnossa?
Enciso teki tällä kaudella Ranskan liigassa ja cupissa sekä Konferenssiliigassa yhteensä 12 maalia ja syötti yhdeksän osumaa.
Encison on odotettu olevan Paraguayn kantavia voimia C-lohkossa, jossa maa kohtaa kisaisäntä USA:n lisäksi Australian ja Turkin. Nyt osallistuminen on kuitenkin epävarmalla pohjalla, sillä Enciso lähti kentältä paareilla 25 minuutin pelin jälkeen 4–0-voitossa Nicaraguaa vastaan.
The Athleticin jutusta ilmenee, että päävalmentaja Gustavo Alfaron mukaan Enciso saattoi selvitä säikähdyksellä. Tästä ei kuitenkaan ole tällä hetkellä takeita. Kyse lienee ainakin jonkinasteisesta reisivammasta.
Turnaus alkaa torstaina. Paraguayn ensimmäinen peli on Yhdysvaltoja vastaan kello 4 perjantain ja lauantain välisenä yönä Suomen aikaa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt se on virallista: ranskalaisseura kahmi kesän isoimman pelaajahankinnan!
- Veikkausliigassa iso käänne – FC Inter ampui itseään jalkaan
- MM-kisoissa loistanut maalivahtisankari sai ison siirron
- Neymar teki kaksi maalia ja hölmöili pelikiellon
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen
- KOK: Fifan ja Donald Trumpin touhuja ei tutkita
- HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
- Sinnikäs Jaro kukisti SJK:n kutkuttavassa paikallisottelussa
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Kuka ansaitsee Ballon d’Orin? Luis Figo nimesi oman suosikkinsa
- Jürgen Klopp kertoi suunnitelmansa – näin Saksasta tulee jälleen voittava joukkue
- Jürgen Klopp latasi suorat sanat saksalaismedialle: ”Lähden heti, jos…”
- Lähteet: MM-kultaa voittanut saksalaislegenda palaa maajoukkueeseen
- MM-kisoissa loistanut maalivahtisankari sai ison siirron
- HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- Tässäkö on MM-kisatähden seuraava seura? Neuvottelut käynnissä
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen