”Henkilökohtaisesti hän on minulle vuoden 2020 kohokohta” – Stéphanie Frappart rikkoi jälleen kerran jalkapallon lasikattoja
Kuva: Getty Images
36-vuotias ranskalainen Stéphanie Frappart on nainen, joka tietää, miltä lasikattojen rikkominen tuntuu. Nuoresta iästään huolimatta Frappart on ollut FIFA:n kansainvälisten erotuomarien listalla jo vuodesta 2009 lähtien. Vaikka hän jakoikin oikeutta muun muassa naisten MM-finaalissa vuonna 2019, on Frappart saanut huomiota erityisesti siksi, että hän on ollut ”ensimmäinen” monessa miesten kilpailussa.
Frappart toimi erotuomarina vuonna 2011 Ranskan miesten kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla. Vuonna 2014 hän jakoi ensimmäisenä naisena oikeutta toisella sarjaportaalla Ligue 2:ssa, ja huhtikuussa 2019 oli Ligue 1:n vuoro – ensimmäisenä naistuomarina Ranskan pääsarjassa.
Myös UEFA kiinnitti huomiota Frappartin hyviin suorituksiin, ja nimitti hänet tuomariksi elokuussa 2019 pelattuun Supercupin loppuotteluun Liverpoolin ja Chelsean välillä. Koko Frappartin tuomarikolmikko koostui naisista, ja trio sai onnistumisestaan pelissä varauksettomat kehut.
Lisäksi Frappart on tuomaroinut aiemmin kahdessa Eurooppa-liigan lohkovaiheen ottelussa sekä syyskuisessa Nations Leaguen pelissä Latvian ja Maltan välillä.
Tuoreimman lasikattonsa Stéphanie Frappart rikkoi keskiviikkona, kun hän toimi ensimmäisenä naisena erotuomarina miesten Mestarien liigassa. Frappart nimettiin tuomariksi Juventuksen ja Kiovan Dynamon väliseen otteluun, jonka Serie A -jätti voitti 3-0. Tällä kertaa avustavat erotuomarit olivat miehiä.
Congratulations, Stéphanie!
"2020 is the year it matters to be a girl dad.."
Well said, @kate_abdo
Well said, @kate_abdo
Stephanie Frappart - the first female referee on the biggest stage of European club football.
It's about time. Great achievement and inspiration to others. Hopefully this will be a regular occurrence very soon. #JuveDynamo #UCL
Very happy!!
We want more!!
History maker. Last night, Stéphanie Frappart became the first woman to referee a men's #UCL match.
LUE MYÖS:
- Cristiano Ronaldo: Olen kaikkien aikojen paras pelaaja
- Yksi maaottelutauon hahmoista oli skotlantilaissyntyinen ugandalainen
- Jani Honkavaara: Tämä asia on nostanut Djurgårdenin Allsvenskanin kärkisijoille
- Toimittaja haltioissaan: ”En ole koskaan aiemmin nähnyt tällaista maalia”
- Erikoinen näky: pelaaja vaati rankkaria, vaikka pallo oli jo maalissa
- Arttu Hoskonen kertoi miksi teki lyhyen sopimuksen Tanskaan: ”Suunniteltu kuvio”
- Lionel Messi nimesi kymmenen tulevaisuuden tähteä – ensimmäinen kerta meni pahasti pieleen
- Clarence Seedorf palaa valmentajaksi – edessä kova haaste
- KuPSin surkea vire sai jatkoa – Miika Nuutinen: ”Turhauttaa”
- Jani Honkavaaran Djurgården voitti Tukholman derbyn!
- Irlannin päävalmentaja kertoi mielipiteensä Pikkuhuuhkajista: ”Mikä tahansa joukkue, jolla on…”
- Jani Honkavaaran Djurgården voitti Tukholman derbyn!
- Täyskäännös Cristiano Ronaldon kohussa!
- Clarence Seedorf palaa valmentajaksi – edessä kova haaste
- Haastattelu: Arttu Hoskonen koki painajaisen Englannissa – ”Heittämällä elämäni rankin vuosi”
- Ilari Kangasniemi sai viimein suurempia minuutteja – Leicesterin surkea alkukausi sai jatkoa
- KuPSin surkea vire sai jatkoa – Miika Nuutinen: ”Turhauttaa”
- Lionel Messi nimesi kymmenen tulevaisuuden tähteä – ensimmäinen kerta meni pahasti pieleen
- Maldini teki nimensä veroisesti – uskomaton blokki villitsi Englannissa
- Clinton Jephta laukoi FC Interin neljän pisteen karkumatkalle Veikkausliigan mestaruustaistossa



