Zlatan Ibrahimović paljasti nyt, mitä hän keskusteli päävalmentajansa kanssa: ”Olenko valmis lopettamaan?”

Zlatan Ibrahimović palasi AC Milaniin viime tammikuussa Los Angeles Galaxysta loppukauden mittaisella sopimuksella.
Ruotsalaistähden uskottiin kuitenkin lähtevän seurasta kauden päätteeksi, sillä milanolaisseura oli jo palkkaamassa päävalmentajakseen Ralf Rangnickin, jonka suunnitelmiin ei 39-vuotias Ibrahimović tiettävästi kuulunut.
[readmore from=ibrahimovic-zlatan]
Päävalmentaja Stefano Pioli sai AC Milanin loistavaan iskuun loppukaudella, ja sama on jatkunut tällä syyskaudella. Pioli jatkoi luotsina, ja niin seurassa jatkoi lopulta myös Zlatan.
Tällä hetkellä AC Milan keikkuukin Serie A:n kärjessä, ja ruotsalaisikoni puolestaan pitää hallussaan Italian pääsarjan maalintekijätilaston ykkössijaa kymmenellä osumallaan.
Ibrahimović kertoi vastikään, että harkitsi jopa lopettavansa uransa, mutta päätti lopulta ottaa haasteen vastaan. Hyökkääjä solmi vuoden mittaisen jatkosopimuksen milanolaisseuran kanssa.
Nyt Ibrahimović paljasti Sky Italialle, millaisia keskusteluja hän kävi päävalmentaja Piolin kanssa ennen jatkosopimuksen tekoa.
− Pioli kysyi minulta, että mitä aion tehdä. Sanoin, että en aio jatkaa. Nyt riittää. Perheeni on minulle tärkeä, olen täällä yksin, tämä on liian kova uhraus.
− Kuusi kuukautta kyllä menee, mutta en halua jäädä enää seuraavaksi vuodeksi, Zlatan jatkoi.
Pioli suhtautui tähtihyökkääjän ajatuksiin ymmärtäväisesti.
− Pioli sanoi minulle, että okei, kunnioitan päätöstäsi.
Zlatan kertoi, että seuraavana päivänä kaksikko keskusteli asiasta uudelleen.
− Olen päättänyt lopettaa. Unohdetaan sopimus, se ei tässä iässä enää tunnu tärkeältä, Zlatan paljasti sanoneensa.
− Sitten jokin muuttui. En halunnut jäädä katumapäälle. Soitin Milanoon ja päätin jatkaa. Mutta alkuperäinen ajatukseni oli tosiaan lopettaa.
Zlatanin mukaan hän pohti lopettamista jo Manchester Unitedissa, kun hän oli 35-vuotias.
− Olenko valmis lopettamaan? En, olo tuntuu niin hyvältä, Ibrahimović päätti.
Lähde: Goal
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- Ruotsi antoi myrskyvaroituksen EM-kisoissa – altavastaajasta tullut pelote suurille: ”Joukkueet ovat avaamassa silmänsä”
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Potkut saanut Stefano Pioli palaa tuttuun seuraan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan