Juventus voitti keskiviikkoiltana Italian Supercoppan pokaalin kaadettuaan Napolin 2-0. Lue lisää täältä.
Serie A:ssa varsin vaisusti esiintyneelle Juventukselle pokaali oli kauden ensimmäinen. Se oli sitä myös Andrea Pirlolle, jolle keskiviikkoinen pokaali oli koko valmennusuran ensimmäinen.
Pirlo aloitti valmennusuransa kesällä, kun hänet pestattiin Juventuksen B-joukkueen päävalmentajaksi, mutta seura nosti Pirlon vain viikkoa myöhemmin edustusjoukkueen peräsimeen korvaamaan potkut saanutta Maurizio Sarria.
– Olen hyvin onnellinen. Ensimmäinen pokaalin voittaminen on jotain erilaista ja jopa hienompaa kuin pelaajana sen voittaminen. Valmennan historiallista seuraa. Tämä voitto tuli hyvin tärkeään ajankohtaan, koska hävisimme juuri Internazionalelle.
– Halusimme osoittaa, ettemme ole sellainen joukkue, joka hävisi Interille, vaan tarvitsimme tällaista ottelua.
Juventus on Serie A:ssa viidentenä. Yhden ottelun enemmän pelannut sarjakärki AC Milan on karannut jo kymmenen pisteen päähän.
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.