Asiantuntija povaa Glen Kamaralle siirtoa Valioliigaan: ”En usko, että Gerrard asettuu hänen tielleen”

Kuva: Getty Images
50 000 punnan pilkkahinnalla Dundee FC:stä Rangersiin siirtynyt Glen Kamara on pelannut Skotlannin suurseurassa nyt reilut kaksi vuotta ja on matkalla kohti pelaajauransa ensimmäistä mestaruutta. 25-vuotiaalla Huuhkajien keskikenttäpelaajalla on Rangersin kanssa sopimusta vielä kesään 2023 saakka, mutta Football Insiderille puhunut entinen Celticin ja West Hamin pelaaja Frank McAvennie uskoo Kamaran olevan pian matkalla Englannin Valioliigaan.
61-vuotiaan McAvennien mielestä Rangers voi olla valmis luopumaan kenestä tahansa pelaajastaan, jos vain hinta on oikea. Nimenomaan Kamarasta voi olla vaikea pystyä pitämään kiinni. Suomalaisesta kiinnostuneina seuroina on mainittu siirtohuhuissa ainakin Newcastle, Everton ja portugalilainen Benfica.
– Kaikella kunnioituksella Celticiä ja Rangersia kohtaan, mutta jos pääsee Valioliigaan, on tulevaisuus turvattu loppuiäksi rahamielessä. Jos Kamara menee Valioliigaan ja tekee nelivuotisen sopimuksen, hänen asiansa ovat hyvin, McAvennie totesi.
– Kuten (Rangersin valmentaja) Steven Gerrard on valitettavasti saanut huomata: kun joukkue voittaa pelejä, muut seurat kiinnostuvat pelaajistasi. Se on hyvä juttu. Se tarkoittaa, että tekee asioita oikein. Olen varma, että Steviekin näkee sen niin.
[readmore from=Kamara-Glen]
– En usko, että Gerrard seisoo Kamaran tiellä, jos poika saa ison tarjouksen. Kaikki ovat myytävänä. Hän ei kuitenkaan luovu Kamarasta, jos tarjous ei tyydytä Rangersia. Kamara ei siirry minnekään, ellei pöydällä oleva tarjous tyydytä sekä Kamaraa että Rangersia.
Kamara on pelannut tällä kaudella Rangersin avauksessa 20 ottelussa joukkueen 28 mahdollisesta sarjapelistä.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Vedonlyöjä.com simuloi: Tässä on Veikkausliigan mestari!
- Filippo Inzaghi haluaa valmentaa Palermoa pitkään: ”Palermo on minulle oma Mestarien liigani”
- Lukas Hradeckyn valmentaja vaihtui – AS Monacon seurapomo: ”Yritimme ennaltaehkäistä asioita”
- Oliver Antmanin Rangers etsii edelleen valmentajaa – toinenkin kandidaatti vetäytyi neuvotteluista
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Pikkuhuuhkajat taipui loppuhetkillä Espanjalle – Lehkosuo: ”Pelasimme erittäin uskottavan ottelun voitosta”
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin