Näkökulma: Euroopan malliseura on kadottanut tiensä – Borussia Dortmund ei enää tiedä, mitä se edustaa
Kuva: Getty Images
Kun Borussia Dortmund tiistaina pudotti Borussia Mönchengladbachin Saksan Cupin puolivälierässä, otti se jo neljännen peräkkäisen voittonsa vaikean alkuvuoden jälkeen. Samalla joukkueen väliaikainen käskyttäjä Edin Terzić otti päänahan Dortmundin tulevan kauden päävalmentajasta, nyt vielä Mönchengladbachin puikoissa olevalta Marco Roselta.
Hyvän vireen jatkuminen on keltamustille – sekä ironisesti myös Roselle – elintärkeää, sillä heikon alkuvuoden aikana seura valahti Bundesliigassa jopa neljän parhaan ulkopuolelle. Jääminen ulos Mestarien liigasta olisi seuralle totaalinen katastrofi.
Dortmundin suurin ongelma ei tällä hetkellä ole kuitenkaan heikko sarjasijoitus. Seuran suurin haaste piilee siinä, ettei se itsekään enää tiedä, mitä se edustaa.
2010-luvun malliseura on jäänyt puristukseen nuorten pelaajien kehityksestä riippuvan liiketoimintamallinsa, Bayernin ikuisen haastajan aseman ja uusien saksalaisseurojen nousun väliin. Tämä on ajanut seuran siihen pisteeseen, että se on yrittänyt olla vähän kaikkea – mikä on johtanut siihen, ettei se ole kunnolla enää mitään.
Lucien Favre oli itseään etsivälle Dortmundille sekä täydellinen että täydellisen väärä päävalmentaja
Joulukuussa potkut saanut Lucien Favre oli monessa mielessä täydellinen valmentaja Dortmundille. Sveitsiläinen on ennen kaikkea pelin opettaja. Favren vetämät harjoitukset olivat täynnä yksityiskohtia; hän saattoi pysäyttää koko joukkueen tekemisen vain näyttääkseen yhdelle pelaajalle, missä asennossa tämän kehon on oltava puhtaimman mahdollisen pallokosketuksen aikaansaamiseksi.

Dortmund on Roselle looginen askel – ja se on seuran suurin ongelma
Dortmundilla ei todellakaan ollut pulaa sen identiteettiin sopivista valmentajaehdokkaista, kun se lähti etsimään korvaajaa sveitsiläisvalmentajalle. Suurin osa tämän päivän nousevista valmentajanimistä edustaa kloppilaista – tai oikeammin redbullilaista – valmentajaihannetta. Mm. Ralph Hasenhüttlia, Adi Hütteria ja Jesse Marschia huhuttiin keltamustien peräsimeen. Seuran ykkösvaihtoehto oli kuitenkin koko ajan nykyinen Mönchengladbach-käskyttäjä. Marco Roselle Dortmund on looginen seuraava askel. Die Borussen ei ole Euroopan paras näyteikkuna vain pelaajille, se on sitä myös valmentajille. Onnistumalla hyvin Dortmundissa on tie auki lähes mihin tahansa seuraan maailmassa. Astinlautana olemiseen sisältyy saksalaisseuran suurin vahvuus, mutta myös sen suurin ongelma. Kun koko seuran olemus perustuu pelaajien ja valmentajien tavoitteeseen kasvaa sitä suuremmiksi, on jatkuvuutta vaikea luoda. Dortmundilla on käsissään jopa sen mittapuulla poikkeuksellinen nuorten pelaajien ryhmä. Siitä ryhmästä Sancho kuitenkin lähes jätti seuran jo viime kesänä. On lähes varmaa, että seuraavan siirtoikkunan aikana englantilainen jättää lopulta Saksan taakseen. Myös Håland lähtee aikanaan. Kuten lähtevät Reyna ja Bellinghamkin. Jossain kohtaa myös Rose jatkaa uraansa muualle. Uusista vastuunkantajista ei Rührissa ole koskaan ollut pulaa, mutta on äärimmäisen vaikea rakentaa mestaruuksia voittavaa joukkuetta, kun materiaali on jatkuvassa käymistilassa. Osittain siksi turhautuminen Favreen kasvoi Dortmundissa niin suureksi. Niko Kovačin aikaisen Bayernin kompuroinnin hyödyntämättä jättäminen oli lähes anteeksiantamatonta. Seurassa tiedetään, että voi kestää kauan, ennen kuin sillä on seuraavan kerran näin lahjakas nippu pelaajia kasassa. [readmore from=bundesliiga] Juuri siksi loppukausi ja tuleva kesä on Rein-joen varrella niin mielenkiintoinen. Joukkue on lahjakkaampi kuin kenties koskaan aikaisemmin. Samalla seura on leikitellyt ajatuksella siitä, että se lopulta panostaisi toden teolla bavarialaisten kaatamiseen. Se tarkoittaisi kuitenkin nuorista pelaajista kiinni pitämistä ja heidän varaansa rakentamista. Se tarkoittaisi sekä Sanchon että Hålandin pitämistä Dortmundissa. Ilman Mestarien liigaa se ei kuitenkaan onnistu. Eikä se onnistu silloinkaan, jos seura haluaa pitää kiinni identiteettinsä varaan rakentamastaan liiketoimintamallista.Jokaiselle jotakin on ei mitään kellekään
Dortmund on yksi jalkapallomaailman suurimmista paradokseista: nykyisellä identiteetillään seura ei koskaan tule olemaan Bayern Münchenin täysiveroinen haastaja. Toisaalta se ei voi olla enää Euroopan huippusarjojen paras kasvattajaseura, jos se haluaa toden teolla nousta haastamaan Bayernia maan ykkösseuran asemasta. Dortmund on Euroopan paras siinä, mitä se tekee. Viimeiset kymmenen vuotta se on ollut myös yksi jalkapallomaailman vahvimman identiteetin omaavista seuroista. Mutta seuraavan askeleen ottaakseen rührilaisseuran on oltava valmis purkamaan vaivalla valamansa perustukset ja pystytettävä uudet. Sen on lisäksi otettava valtava taloudellinen riski, joka valmiiden huippupelaajien ostamiseen sisältyy. Siksi avainkysymys kuuluukin: mitä Dortmund todella haluaa olla? Toisaalta voidaan ajatella, ettei Dortmund ole saavuttanut viimeisinä vuosina niitä voittoja, joihin sillä olisi ollut mahdollisuus. Toisaalta Dortmund on viimeisen kymmenen vuoden ajalta ainoa Euroopan top4-sarjojen mestari, joka on samalla ajanjaksolla tehnyt pelaajamarkkinoilla voittoa. Voittamisen käsite on loppujen lopuksi suhteellinen. Paljon toki kulminoituu pokaaleihin. Mutta vähintään yhtä paljon arvoa tulisi antaa sille, millaisia merkityssuhteita seura pystyy luomaan. Dortmund on arvoltaan pienin seura, joka selvisi 2010-luvulla Mestarien liigan finaaliin. Se on luonut maineen kulttiseurana, jolla on kestävä talouspohja sen jälkeen, kun oli vuosituhannen alussa ajautua konkurssiin. Se on tarjonnut faneilleen katsottavaksi kenties enemmän huippulupauksia ja viihdyttävämpää jalkapalloa kuin mikään muu seura edellisen kymmenen vuoden aikana. Jos voittamisena pidetään kestävän identiteetin rakentamista, on Dortmund yksi tämän vuosituhannen suurimpia onnistua jalkapallomaailmassa. Mutta nälkä kasvaa syödessä ja voittamisen suhteellisuus muuttuu matkan varrella. Jos Bayernin syökseminen valtaistuimelta on menestyksen mittari, tekemistä on vielä paljon. Kaupunkina Dortmund on aina ollut tunnepitoinen. Entinen panimokaupunki on menettänyt panimonsa, mutta sisuskaluja lämmittävää jalkapalloa se ei aio menettää. Joukkueen on yksinkertaisesti pelattava korkeaoktaanista tunnejalkapalloa, jotta se täyttäisi faniensa korkeat odotukset.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Portugalilla todellinen yllätysässä hihassa MM-kisoihin?
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Portugalilla todellinen yllätysässä hihassa MM-kisoihin?