Neymar muisti Bayernin pelaajan kommentit ja tuuletti jatkopaikkaa tämän edessä: ”En tehnyt sitä härnätäkseni häntä”
Kuva: Getty Images
Paris Saint-Germainin tähtihyökkääjä Neymar sanoo, ettei hän juhlinut tahallaan joukkueensa jatkopaikkaa Bayern Münchenin Joshua Kimmichin edessä.
Bayern voitti PSG:n tiistaina 1-0 Mestarien liigan puolivälierien toisessa osassa, mutta ottelupari päättyi 3-3-tasapeliin ja pariisilaiset etenivät vierasmaalisäännön turvin jatkoon.
Neymar ja Kimmich kamppailivat pallosta sivurajan lähettyvillä, kun loppuvihellys soi tiistaina. PSG:n keskikenttäpelaaja Leandro Paredes ryntäsi halaamaan Neymaria, ja kaksikko otti hetkestä ilon irti Kimmichin seuratessa aitiopaikalta.
Ottelun alla Kimmich sanoi, että uskoisi Bayernin menevän jatkoon. Neymar vakuutti, ettei hän tuulettanut saksalaispelaajan edessä kääntääkseen veistä haavassa, mutta Kimmichin ottelua edeltävät kommentit olivat kirkkaana brassitähden mielessä.
– Se on hauskaa, koska en edes tuulettanut [Kimmichin edessä] härnätäkseni häntä. Tuuletin enemmänkin Leon kanssa ja juhlin hänen kanssaan. Kohtalo laittoi minut lähelle häntä (Kimmichiä), kommentoi Neymar Brasilian TNT Sportsille.
– Hän sanoi, että heidän joukkueensa on parempi ja he voittaisivat. Hän oli varma, että he menevät välieriin.
Ottelun jälkeen Neymar lisäsi Instagram-tililleen kuvan, jossa hän juhlii Paredesin kanssa Kimmichin kävellessä pois tilanteesta. Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.
PSG:n päävalmentajasta Mauricio Pochettinosta oli ymmärrettävää, että Bayern lähti toiseen osaan luottavaisena. – Se on normaalia. Heillä on joukkue, joka on voittanut kaiken ja kaikki ajattelivat heidän olevan suosikkeja. – Jalkapallo on niin kaunis laji, mutta se on myös laji, jossa ei saa ikinä luovuttaa, vaan on taisteltava. Mutta minä ymmärrän, miksi he sanoivat olevansa luottavaisia. Se on ihan normaalia psyykata vastustajaa.
LUE MYÖS:
- Tässä Huuhkajien avaus Valko-Venäjää vastaan – Jacob Friisiltä mielenkiintoinen ratkaisu
- Virallista: Mika Nurmela teki pitkän sopimuksen AC Oulun kanssa
- Huuhkajat kohtaa Valko-Venäjän – kokoonpano, tv-lähetykset ja lohkotilanne
- Roberto Mancini ja Zinédine Zidane välttivät Jürgen Kloppin kohtalon Kansojen liigassa
- Huuhkajilta ulostulo Valko-Venäjää ja Ukrainaa koskien – lue sanasta sanaan
- Lukas Hradecky tulenarasta Valko-Venäjän kysymyksestä: ”Jos joku olisi nostanut kättään…”
- Näin Jacob Friis ennakoi Valko-Venäjän kohtaamista: ”Ei ole San Marino”
- Paikallismedia: Toni Koskela jää Kalmariin
- Katso: KuPS-hyökkääjä Jaime Moreno iski komean maalin maajoukkueessa
- Virallista: VPS:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- Lukas Hradecky tulenarasta Valko-Venäjän kysymyksestä: ”Jos joku olisi nostanut kättään…”
- Huuhkajat kohtaa Valko-Venäjän – kokoonpano, tv-lähetykset ja lohkotilanne
- Huuhkajilta ulostulo Valko-Venäjää ja Ukrainaa koskien – lue sanasta sanaan
- Roberto Mancini ja Zinédine Zidane välttivät Jürgen Kloppin kohtalon Kansojen liigassa
- Virallista: VPS:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti kaipaa vanhaa elämäänsä: ”Olen menettänyt kaiken rauhan”
- Paikallismedia: Toni Koskela jää Kalmariin
- Peli poikki, shotti huiviin ja tuoppi käteen – Werder Bremenin legendojen ottelussa oli mielenkiintoinen väliaika
- Näin Jacob Friis ennakoi Valko-Venäjän kohtaamista: ”Ei ole San Marino”
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut

