Saksan maajoukkuesankari Jens Lehmannille potkut Hertha Berlinistä – syynä rasistinen heitto toiselle entiselle maajoukkuepelaajalle

Saksan A-maajoukkueessa 61 ottelua pelannut entinen huippumaalivahti Jens Lehmann on saanut potkut seurastaan Hertha Berlinistä. Lehmann toimi ennen potkujaan Herthan neuvonantajana ja johtokunnan jäsenenä.
– Sopimus herra Lehmannin kanssa puretaan, Hertha Berlinin omistavan tahon, Tenor-ryhmittymän edustaja Andreas Fritzenkötter vahvisti Bildille.
Syynä Lehmannin lähtöpasseihin on rasistinen WhatsApp-viesti toiselle entiselle maajoukkuepelaajalle, 12 ottelua Saksan A-maajoukkueessa pelanneelle 34-vuotiaalle Dennis Aogolle. Aogo itse julkaisi viestin Instagram-stooreissaan. Viestissä näkyy, kuinka Lehmann kirjoitti: ”Onko Dennis muuten teidän kiintiömustanne”?
Aogon postaus, johon hän myös Lehmannin tägäsi, kuului näin:
– WOW, oletko tosissasi, Jens Lehmann? Tuo viesti ei varmaan ollut minulle tarkoitettu!!!
Keskustelun varsinaiset taustat, ja se, kenelle Lehmannin piti viestinsä lähettää, on vielä epäselvää. Luultavasti viesti liittyi Aogon nykyiseen toimenkuvaan TV-kanava Skyn asiantuntijakommentaattorina. Aogo analysoi kanavalla bundesliigaotteluita entisen bundesliigavalmentajan Martin Schmidtin ja vuoden 2014 maailmanmestarin Benedikt Höwedesin kanssa. Lehmann on itsekin työskennellyt Skyn asiantuntijana.
Lehmann itse kommentoi tapahtunutta Twitterissä keskiviikkoaamupäivänä.
– Kännykästäni lähteneestä yksityisestä viestistä Dennis Aogolle syntyi tietty käsitys, jota olen pyytänyt keskustelussani Dennisiltä anteeksi. Entisenä maajoukkuepelaajana hän on erittäin asiantunteva ja hyvä esiintyjä, ja hän nostaa Skyn katsojalukuja.
Viestien sana ”Quote” tarkoittaa suomeksi sekä ”kiintiötä” että ”katsojalukuja”.
Lehmannin selvitys ei ole tilannetta varsinaisesti parantanut, vaan palaute twiittiin on ollut kriittistä.
– Kirjoitit väärin ”kadun rasistista moskaani mitä syvimmin”. Sekin olisi tietysti ollut valheellista, paikallispoliitikko ja jalkapallofani Malte Oppermann kirjoitti vastauksessaan.
Kahdesti UEFA:n vuoden maalivahdiksi valitsema Lehmann edusti urallaan muun muassa Schalkea, Borussia Dortmundia ja Arsenalia. Peliuran päätyttyä hän on työskennellyt Arsenalin ja Augsburgin valmennustiimeissä.
Lähde: Sport1
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Jesse Joronen avasi yllätyshälytystään Huuhkajiin: ”Ei sen ihmeempää”
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Manchester City myi monivuotisen ykkösvahtinsa Turkkiin – hankki tilalle Gianluigi Donnarumman
- Kesätoripodcast: Liverpool voitti siirtoikkunan
- Brittifutispodcast: Ovatko Ruben Amorimin metodit nykyaikaisia?
- Siirtosaaga on ohi: Alexander Isak on myyty ennätyssummalla
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Euroopan suurseurat jysäyttivät jättikaupan
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Jesse Joronen avasi yllätyshälytystään Huuhkajiin: ”Ei sen ihmeempää”
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Manchester City myi monivuotisen ykkösvahtinsa Turkkiin – hankki tilalle Gianluigi Donnarumman
- Brittifutispodcast: Ovatko Ruben Amorimin metodit nykyaikaisia?
- Djurgården-luotsi Jani Honkavaara menettämässä kaksi avainpelaajaansa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Huuhkajien Adam Marhieville siirto!