Englanti eteni jatkoon historiallisella tavalla – Thomas Müllerin karmaiseva munaus kostautui
Kuva: Getty Images
Englanti kaatoi Saksan 2–0-lukemin tiistai-illan ensimmäisessä EM-kisaottelussa edetäkseen lopputurnauksen puolivälieriin.
Kyseessä on ensimmäinen kerta Englannin EM-kisahistoriassa, kun se voittaa pudotuspeliottelun varsinaisella peliajalla.
LUE KAIKKI OTTELUSTA EM-LIVESEURANNASTAMME!
Ensimmäinen puoliaika Wembley Stadiumilla oli maaliton, mutta tasainen. Ensimmäinen maali nähtiin vasta vartti ennen päätösvihellystä.
Englannin jokaisen edellisen maalin näissä kisoissa tehnyt Raheem Sterling vei kotijoukkueen johtoon Luke Shaw’n matalasta keskityksestä ja Wembley räjähti riemuun.
Saksalaisikoni Thomas Müller pääsi vajaa 10 minuuttia myöhemmin aivan yksin läpiajoon, mutta kokenut kärkimies laukoi pallon ohi kohteen.
[readmore from=Englanti]
Kai Havertz lähetti Bayern-hyökkääjän juoksuun keskiviivalta saakka, mutta Müllerin kirous pysyi voimassa ja tasoitus jäi haaveeksi. Müller ei ole vieläkään tehnyt yhtään maalia EM-kisoissa ja tämä oli hänen 15. ottelunsa.
Lopullisen naulan Saksan arkkuun löi lopulta Harry Kane, jolle maali oli hänen ensimmäinen näissä kisoissa. Jack Grealish keskitti pallon boksiin nopean vastaiskun päätteeksi ja Kane puski sen vastustamattomasti sisään.
Ottelu päättyi lopulta Englannin 2–0-voittoon ja Joachim Löwin miehistö putoaa EM-kisoista.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan