Katso: Kaksi kuvaa osoittavat karusti, kuinka skandaalimainen Englannin voitto oli – törkeää toimintaa katsomosta

Englanti kohtaa EM-kisojen finaalissa Italian. Englannin 2-1-välierävoitto Tanskasta on saanut melko skandaalimaisia piirteitä jälkikäteen.
Harry Kane viimeisteli Englannin voittomaalin jatko-ottelun ensimmäisellä puoliajalla. Englannille vihellettiin kyseenalainen rangaistuspotku, kun Raheem Sterling kaatui boksin sisällä, ja erotuomari Danny Makkelie katsoi Tanskan puolustajan rikkoneen tilanteessa, vaikka kontaktia oli hidastuskuvista hyvin vaikea todistaa, eikä Makkelie käynyt tarkastamassa tilannetta videolta.
Kaiken kukkuraksi kentällä oli samaan aikaan kaksi palloa, kun Sterling kaatui boksin sisällä. Sterling juoksi vielä pelipallon kanssa toisen pallon vierestä. Tanskan päävalmentaja Kasper Hjulmand ihmetteli, ettei peliä pysäytetty.
– Viisi sekuntia ennen rangaistuspotkutilannetta Raheem Sterling juoksi toisen pallon ohi. Yritin huutaa neljännelle erotuomarille, että kentällä on toinen pallo. Tämä on katkera tapa hävitä, Hjulmand harmitteli tanskalaiselle BT-lehdelle.
[readmore from=em2021]
Sääntöjen mukaan peli täytyy pysäyttää vain, jos toinen pallo vaikuttaa pelin kulkuun. On vaikea sanoa, vaikuttiko toinen pallo esimerkiksi Sterlingiä puolustaneeseen Tanskan puolustajaan vai ei.
Eikä parranpärinä jäänyt vain pilkkutuomioon. Tanskan maalivahti Kasper Schmeichel onnistui torjumaan Kanen pilkun, vaikka häntä häirittiin törkeällä tavalla katsomosta. Schmeichelin kasvoihin osoiteltiin laser-valolla. Schmeichel torjui silti rankkarin, mutta Kane laittoi jatkopallon sisään.
Jos et näe alla olevia kuvia, voit katsoa ne tästä.
Kyseenalaisista tilanteista huolimatta Tanska otti tappion esimerkillisesti. Pelin jälkeen Tanskan pelaajat kävivät rehdisti onnittelemassa Englannin pelaajia. Ottelun jälkeen Tanskan tähtipelaaja Pierre-Emile Höjbjerg ei pitänyt rankkaria oikeutettuna, mutta ei halunnut valittaa tuomarien toiminnasta sen enempää.
– En usko, että se oli rangaistuspotkun arvoinen tilanne. Ehkä tuomareiden pitäisi tulla itse kameran ja mikrofonin eteen kertomaan, mitä he ajattelevat. Kokonaisuudessaan tuomareiden taso on ollut hyvä, joten en valita, Höjbjerg kommentoi BT:lle.
LUE MYÖS:
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia