Ballon d’Or lipumassa vaisusti esiintyneen Lionel Messin käsistä – Robert Lewandowski jyrännyt tilastoissa jo ohi!
Kuva: Getty Images
Paris Saint-Germainiin siirtyneen Lionel Messin heikko startti uudessa seurassa uhkaa vesittää argentiinalaistähden uran seitsemännen Ballon d’Orin voiton.
34-vuotias Messi on pelannut tämän kauden aikana toistaiseksi vasta kolmessa ottelussa, eikä ole onnistunut tekemään yhtään tehopistettä.
Samanaikaisesti Bayern Münchenin Robert Lewandowski on ollut hirmuvireessä. Puolalaishyökkääjä on tykittänyt alkukauden seitsemässä ottelussa järisyttävät 11 maalia ja antanut yhden maalisyötön.
Lewandowskin tämän kalenterivuoden tehot näyttävät nyt lukemaa 48+7. Hän on jo jättänyt tehotilastossa alkuvuonna dominoineen Messin [34+16] taakseen.
Messi on siitä huolimatta pysynyt vedonlyöntiyhtiöiden ykkössuosikkina Ballon d’Orin voittajaksi. Mutta ei Kirppu enää yhtä selkeä suosikki ole, kuin mitä hän oli kesällä johdatettuaan Argentiinan Copa Américan voittoon.
Copa Américan lisäksi Messi on voittanut tänä vuonna ainoastaan Copa del Reyn. Lewandowski on voittanut Saksan Bundesliigan sekä seurajoukkueiden maailmanmestaruuden. Menestyksekkään vuoden takia kolmanneksi voittajasuosikiksi nousseen Jorginhon meriittilistalta löytyy Mestarien liigan voitto sekä EM-kulta.
[readmore from=Messi-Lionel]
Kun tämän vuoden tehotilastot ja menestyksen summaa yhteen, voittajan tulisi olla joko Lewandowski tai Jorginho – jos palkinto jaettaisiin tässä ja nyt.
Jos voittajan valintakriteerinä käytetään henkilökohtaisia tilastoja, Lewandowskilla ne ovat paremmat kuin Messillä. Jos taas menestys ratkaisee voittajan, kuten esimerkiksi vuonna 2018 Luka Modrićin voittaessa palkinnon, Jorginho tulee kruunata Ballon d’Orin voittajaksi, koska hänen saavutukset ovat huomattavasti tätä kaksikkoa vahvemmat.
Summa summarum, mikäli Messi ei hiljalleen herää – tai Lewandowski hyydy pahemman kerran – ei argentiinalainen tule nostamaan Ballon d’Oria käsivarsilleen 5. joulukuuta Pariisissa järjestettävässä palkintogaalassa.
LUE MYÖS: Näkökulma: Pochettino teki Messille sen, mistä Guardiola varoitti jo vuosia sitten: ”Älä ikinä – ikinä – tee sitä”
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Portugalilla todellinen yllätysässä hihassa MM-kisoihin?
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Alisha Lehmannilta uusi aluevaltaus – sai ristiriitaisen vastaanoton
- Portugalilla todellinen yllätysässä hihassa MM-kisoihin?
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Fanit halusivat nähdä Lionel Messin – stadionilla syttyi kaaos