Huuhkajat valittu lokakuun MM-karsintaotteluihin – kalkkiviivoilla EM-joukkueesta pudonneet puolustajat tekevät paluun

Päävalmentaja Markku Kanerva on julkaissut Suomen maajoukkueen lokakuun MM-karsintaotteluihin Ukrainaa ja Kazakstania vastaan.
Joukkueen runkopelaajista ovat sivussa tällä kertaa Jere Uronen, Daniel O’Shaughnessy ja Tim Sparv. Paluun Huuhkajiin tekevät sen sijaan Skotlantiin siirtynyt Ilmari Niskanen sekä kesän EM-joukkueesta kalkkiviivoilla pudonneet Albin Granlund ja Juhani Ojala. Hyvin Skotlannissa pelanneen Ojalan paluuta voi pitää merkittävänä, sillä hän ilmaisi kesällä pettymyksensä varsin suorasanaisesti kisajoukkueesta pudottuaan.
Tim Sparvin liittyminen ryhmään on mahdollista myöhemmin. Hänen pelikuntoaan seurataan. Daniel O’Shaugnessyn poissaolon syy on loukkaantuminen. Rasmus Schüller ei puolestaan Ukrainaa vastaan saa pelata pelikieltonsa vuoksi.
#Huuhkajat #WCQ #MeOlemmeSuomi #WeAreFinland
Joukkueeseen nimettiin nyt 24 pelaajaa, joista Schüller on siis Ukraina-ottelun pelikiellossa, ja viisi muuta pelaajaa ovat yhden varoituksen päässä pelikiellosta. Joukkuetta täydennetään vielä.
Suomi kohta huipputärkeässä ottelussa Ukrainan Helsingin Olympiastadionilla lauantaina 9.10 kello 19 alkaen. Kazakstan kohdataan vieraskentällä tiistaina 12.10. kello 17 Suomen aikaa.
Ukraina ja Suomi ovat tässä vaiheessa karsintoja tasapisteissä toisena ja kolmantena (molemmilla 5 pistettä), mutta Ukraina on pelannut ottelun Suomea enemmän. Hallitseva maailmanmestari Ranska on porhaltamassa kohti lohkovoittoa ja suoraa MM-kisapaikkaa.
Ukraina-peliin on myyty jo yli 20 000 lippua. Pääsylippurajoitukset ovat höllentyneet merkittävästi, mutta stadionin jokaisen sektorin paikoista tyhjäksi jätetään 10 prosenttia.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”