Palloliiton Valko-Venäjä-ratkaisu herättää kritiikkiä – kannattajat pettyivät
Suomen Palloliiton päätös siirtää Huuhkajien Nations League -ottelu Valko-Venäjää vastaan neutraaliin maahan on herättänyt kritiikkiä kannattajien keskuudessa.
Suomen Maajoukkueen Kannattajat ry:n (SMJK) puheenjohtaja Janne Ulmala kertoi IS:lle olevansa ratkaisusta erittäin pettynyt.
– Olemme äärimmäisen pettyneitä siihen, että Suomi ei pelaa kotona. On yllättävää, että tämä meni näin, Ulmala sanoo IS:lle.
Ulmala kokee myös, että päätöksen perustelut jäivät epäselviksi.
– Ministeriöiden kantaa on kysytty, mutta mihin niiden suositukset perustuvat? Sitä ei avattu millään tavalla, hän toteaa.
Hän huomauttaa myös, että useat maat ovat viime vuosina pelanneet Valko-Venäjää vastaan omalla kotikentällään.
– Jos muut pelaavat kotona, meidänkin pitäisi, Ulmala sanoo.
SMJK aikoo ottaa Palloliiton päätökseen kantaa vielä erillisellä tiedotteella.
”Miksi ihmeessä luovutaan kotiedusta?”
Päätös on herättänyt runsaasti keskustelua myös sosiaalisessa mediassa. Suomifutis.comin Instagram-julkaisun kommenttikentässä monet kannattajat kritisoivat ratkaisua.
– Mikä pointti tässä nyt on?, eräs käyttäjä ihmetteli.
– Huono päätös, toinen kommentoi.
Useissa kommenteissa kyseenalaistettiin myös kotiottelusta luopuminen.
– Miksi ihmeessä luovutaan kotiedusta? Täysin väärä päätös.
Voit avata julkaisun myös täältä.
LUE MYÖS:
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- 17-vuotias keskikenttäpelaaja tekee IFK Mariehamnin maalit – ”On kyllä aika poikkeuksellinen talentti”
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Ranskan toiseksi menestynein seura rajussa ahdingossa – pelottava esimerkki
- Cristiano Ronaldon maajoukkueura jatkuu
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla
- Haastattelu: Matias Siltanen jäi Djurgårdeniin taistelemaan Ruotsin mestaruudesta – ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Brasilialainen teinipoika, 14, on futismaailman kuumimpia tulevaisuuden nimiä – somessa miljoonia seuraajia
- Kuka Pohjanpalo? Norjalaishyökkääjä loistaa yllättäen Palermon kuumimpana maalipyssynä
- Haastattelu: Matias Siltanen jäi Djurgårdeniin taistelemaan Ruotsin mestaruudesta – ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Yhdysvalloissa tapahtuu jotain poikkeuksellista – 16-vuotias poika mättää tehoja samaa tahtia Lionel Messin kanssa
- Johan on valinnanvaraa: Jürgen Klopp nimesi kaksi erillistä kokoonpanoa Saksasta
- Brasilialainen teinipoika, 14, on futismaailman kuumimpia tulevaisuuden nimiä – somessa miljoonia seuraajia
- 6-0! HJK murskavoittoon UEFA Youth Leaguessa
- Haastattelu: Jacob Friis perusteli pelaajavalintojaan – tästä syystä huippulupauksia jäi ulos
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla
- KuPS hankki ”tulevaisuuden pelaajan” Gambiasta