Haastattelu: Alexander Ring lopettaa uransa levollisin mielin
HELSINKI.
Alexander Ring, 35, pelaa sunnuntaina ammattilaisuransa viimeisen ottelun.
Ring tiedotti hiljattain lopettavansa pelaajauransa tähän kauteen.
HJK:n kapteenin ura voi päättyä ikimuistoisella tavalla, sillä HJK pelaa sunnuntaina mestaruudesta.
HJK voittaa Veikkausliigan mestaruuden kaataessaan AC Oulun Töölössä. Mestaruuteen riittää myös se, jos HJK saa pelistään saman verran pisteitä kuin FC Inter KuPSin vieraana.
SuomiFutis-sivusto haastatteli Ringiä keskiviikkona Töölössä HJK:n mediatilaisuuden yhteydessä.
Ring palasi viime kaudeksi HJK:hon. Ring pelasi sitä ennen kahdeksan kautta MLS:ssä edustaen niin New York Cityä FC:tä kuin Austiniakin.
Ring harkitsi uran lopettamista jo ennen paluutaan HJK:hon.
— Se oli mielessäni jo ennen kuin tulin tänne. [Mietin] että voisin vielä pari vuotta pelata. Yritin pitää mielen avoimena. Olen pelannut kymmenen vuotta ilman rustoa polvessani. En sano, että rajat tulee vastaan, mutta se vaatii paljon hommaa, että jaksaa treenata ja pelata.
Ring muistutti, että nyt on aika keskittyä muihin perheenjäseniin. Pelaaminen saa riittää.
— Tyttäreni ovat sen ikäisiä, että se on heillekin reilua, että alamme keskittyä heihin, eikä siihen, ettei pappa jaksa lähteä puistoon pelaamaan, kun se on niin rikki treeneistä. Olen ihan levollisin mielin. Totta kai harkitsin tätä kauan ja tarkasti. Tämä tuntuu oikealta ratkaisulta, Ring summasi.
HJK oli vielä kesällä yli kymmenen pisteen päässä Veikkausliigan kärkipaikasta.
HJK laskettiin silloin ulos mestaruustaistosta, mutta Joonas Rantasen miehistö on päässyt suorastaan ilmiömäiseen iskuun elokuun jälkeen.
HJK on sittemmin noussut Veikkausliigan kärkipaikalle, ja mestaruus onkin yhtäkkiä omissa käsissä päätöskierroksella.
— Jossain vaiheessa roolit loksahtivat paikoilleen joukkueessa. Pelaamisestamme tuli laadukkaampaa molempiin suuntiin, ja varsinkin hyökkäyssuuntaan. Olemme tehneet kovasti töitä.
— Meillä on ollut tässä vuoden aikana vaikeampiakin ajanjaksoja. Olemme puhuneet aina aika avoimesti ja rehellisesti joukkueen palavereissa ja meidän [pelaajien] kesken. Luulen, että nyt se näkyy, Ring viittasi HJK:n tuloksiin.
HJK:n viime kausi meni pahemman kerran penkin alle. HJK sijoittui Veikkausliigassa lopulta viidenneksi, eikä voittanut yläloppusarjassa peliäkään.
Jos HJK:n kausi oli odotuksiin ja resursseihin nähden surkea, ei samaa voi sanoa Ringin kaudesta. Ring pelasi alkukauden jälkeen pääosin kymppipaikalla ja iski Veikkausliigassa komeat 14 maalia.
— Se meni paremmin maalimääriltään kuin odotin. Pelasin joskus junnuna kymppipaikalla. Se meni hyvin, mutta olisin vaihtanut kaikki maalit ja maalisyötöt mestaruuteen [viime kaudella]. Se on loppujen lopuksi tärkeintä.
HJK hankki talvella Emmanuel Boatengin uudeksi kutospaikan pelaajakseen.
Lopulta siirto kariutui muutama viikko ennen kauden alkua, kun Boateng ei läpäissytkään lääkärintarkastusta. HJK:lla oli iso ongelma, sillä Boatengin kariutuneen siirron myötä se ei ollut löytänyt korvaajaa Georgios Kanellopouloksen kaltaiselle tähtipelaajalle.
Rantanen peluutti Ringiä vielä alkukaudella Teemu Pukin alapuolella kymppipaikalla. Ring siirrettiin sittemmin alemmas keskikentällä.
— Itse asiassa kävin sen keskustelun Jopen [Rantanen] kanssa ja sanoin hänelle, että pitäisikö hänen tiputtaa minut alemmas. Jopekin oli miettinyt sitä jo jonkun aikaa. Siinähän mä olen miltei koko urani pelannut. Silloin tuntui, että se voisi olla hyvä vaihtoehto. Jopehan sen aina päättää.
Ring on pelannut urallaan 86 ottelua Veikkausliigassa. Ring kuului HJK:n ehdottomiin avainpelaajiin kaudella 2011, jolloin HJK voitti mestaruuden peräti 24 pisteen erolla FC Interiin.
Ring kokee Veikkausliigan kehittyneen vuosien saatossa.
— Ollaan menty paljon parempaan suuntaan. Koen, ettei erot kolmannen ja kymmenennen välillä ole kauhean suuret. Jokainen peli on vaikea. Se on ero siihen, kun olin viimeksi täällä.
— Luulen, että jalkapallo on ylipäätään kehittynyt [siihen suuntaan], ettei seura- tai maajoukkuetasolla ole enää niin sanottuja helppoja pelejä. Futis on mennyt täällä tosi hyvään suuntaan. Totta kai on parantamisen varaa, mutta sitä on kaikkialla.
HJK:n ja AC Oulun välinen ottelu käynnistyy sunnuntaina loppuunmyydyllä Bolt Arenalla kello 15.00.
Tuukka Ikkeläjärvi
LISÄÄ HAASTATTELUITA
- Virallista: Juhani Ojala lopettaa uransa
- Jacob Friis latasi SuomiFutikselle suoraan Glen Kamarasta: ”Sillä on seurauksia”
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä
- Glen Kamara pudotettiin maajoukkueesta – taustalla viime tauon tapahtumat?
- Katso: Pikkuhuuhkajien joukkue nimetty EM-jatkokarsintoihin
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat – Pikkuhuuhkajien keskikenttämies nousee A-maajoukkueeseen
- Virallista: Kapteeni poistuu TPS:stä – ”En vaihtais päivääkään”
- Huuhkajat | Joukkue, ottelut, tulokset, tv ja uutiset
- Pikkuhuuhkajat – U21 EM-jatkokarsinnat: Ottelut, tulokset, tv
- Lamine Yamal laittoi taas ennätyksiä uusiksi – nyt jalkoihin jäi Kylian Mbappé
- Jude Bellinghamin isä iski 7 maalia Englannille murskavoitossa
- Virallista: Ilveksen pelaaja siirtyy IF Gnistaniin
- 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle jättisiirto – ”Merkittävä siirtokorvaus”
- Haastattelu: Kiinnostaako jääminen Veikkausliigaan, Jonathan Svedberg?
- Lähde: Kuolemaan johtaneessa törmäyksessä mukana ollut maalivahti murtui – joutui rajun ryöpytyksen kohteeksi
- Jalkapalloilijan traagista kuolemaa seurasi ikävä sekaannus – ”En ole hän”
- Joel Pohjanpalon Palermo johtaa Serie B:tä jo kuudella pisteellä – valmentaja laittoi jäitä hattuun: ”Tämä ei voi nousta päähämme”
- Näytön paikka – Cristiano Ronaldon poika sai kutsun maajoukkueeseen
- Rajusti taklattu Jesús de Miguel, 30, on kuollut
- Espanjan poliisi tutkii jalkapalloilijan traagista kuolemaa