Liverpool-tähdet rajapyykkien kimpussa – tilastosivusto kuittasi tylysti kommentissaan

Liverpool meni valioliigaottelussaan Leedsiä vastaan 20. minuutilla 1-0 -johtoon. Maali ei ollut tilastollisesti mikä tahansa.
Täysosuman iski Mohamed Salah, jolle kyseessä oli jo sadas maali Englannin pääsarjassa.
Syöttömerkinnän maaliin sai reippaasti nuorempi Liverpool-tähti, Trent Alexander-Arnold. Maalisyöttö oli 22-vuotiaalle uran 35. Valioliigassa, mikä sai vedonlyönti- ja tilastosivustot tekemään mehukkaita vertailuja.
Kumpikin näistä liittyi Liverpoolin klassiseen veriviholliseen, Manchester Unitediin. Nykyisin TV-kommentaattorina toimiva puolustaja Gary Neville ylsi urallaan samaan lukemaan – hieman suuremmalla ottelumäärällä.
Trent has played 267 fewer games.
Juuri Unitediin palannut Cristiano Ronaldo nostettiin vertailuun myös. Squawka Football twiittasi Alexander-Arnoldin ohittaneen tilastossa nyt portugalilaisen.
Suivaantunut Twitter-käyttäjä kutsui tällaisia vertailuja ”jälkeenjääneiksi”.
– Mitä jos kertoisitte heidän pelaamiensa otteluiden määrät? Olen vaikuttunut, jos hän on pelannut vähemmän pelejä kuin Ronaldo.
Squawka vastasi eleettömästi.
– Trent Alexander-Arnold on pelannut 64 valioliigaottelua vähemmän (kuin Cristiano Ronaldo).
Leeds-Liverpool päättyi lopulta lukemiin 0-3.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia