Steve Bruce ei jatka Newcastlessa – ura saattaa olla ohi: ”Luultavasti valmentajan hommat ovat minun osalta tässä”

Steve Bruce jätti pestinsä Newcastlen päävalmentajana. Hänen viimeiseksi ottelukseen jäi viikonlopun kotiottelu Tottenhamia vastaan. Se oli Brucen tuhannes valmentajana. Newcastle joutui taipumaan Spursille numeroin 2-3.
Newcastlen tiedotteen mukaan ratkaisu tapahtui yhteisymmärryksessä. Väliaikaisen vastuun ottaa nyt Graeme Jones, joka toimi Brucen apuvalmentajana.
Seura kartoittaa koko ajan uutta pysyvämpää valmentajaratkaisua.
Steve Bruce kertoi Telegrapghin haastattelussa, että tämä saattoi hyvinkin olla hänen viimeinen valmennuspestinsä.
Bruce toteaa saamansa kritiikin vaikuttaneen jo hänen perheeseensä, koska valmentajalegendan tavoin he kaikki ovat Newcastlen alueelta tai lähistöltä kotoisin.
Erityisen kiitollinen Bruce on vaimonsa Janetin tuesta, eikä Bruce halua tämän joutuvan kärsimään työnsä takia.
– Olen 60-vuotias, enkä tiedä, haluanko laittaa hänet kokemaan sitä uudestaan. Meillä on hyvä elämä, joten luultavasti managerin hommat ovat minun osaltani tässä, Bruce julisti.
Hän kertoo olevansa kiitollinen saamastaan mahdollisuudesta ja toivoo Newcastlelle pelkästään hyvää tulevaisuudessa.
– Olen kiitollinen kaikille Newcastle Unitedissa, että sain mahdollisuuden valmentaa tätä ainutlaatuista jalkapalloseuraa, kommentoi Bruce seuran sivuilla.
– Haluan kiittää valmennusryhmääni, pelaajiani ja erityisesti taustajoukkoja heidän kovasta työstään. On ollut ylä- ja alamäkiä, mutta he ovat antaneet kaikkensa jopa vaikeimmilla hetkillä, ja heidän tulisi olla ylpeitä siitä.
Bruce siirtyi Newcastlen valmentajaksi kesällä 2019. Nykyisin 60-vuotias valmentaja ehti valmentaa seuraa 97 ottelun ajan.
Jos alla oleva twiitti ei näy, klikkaa tästä.
The club would like to place on record its gratitude to Steve for his contribution and wishes him well for the future.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”