Lähde: Barcelona ja Manchester City neuvottelivat kesällä suuresta vaihtokaupasta
Kuva: Getty Images
Barcelona ja Manchester City neuvottelivat vaihtokaupoista kesän siirtoikkunassa, kertoo katalonialainen Catalunya Radio.
Lähde kertoi saaneensa tietää Barcelonan ja Manchester Cityn neuvotelleen pitkään jopa neljä pelaajaa sisältäneestä vaihtokaupasta, mutta siirrot eivät lopulta menneet maaliin.
Barcelona olisi lähettänyt Ousmane Dembélén ja Ronald Araújon Manchester Cityyn ja olisi saanut itselleen Aymeric Laporten ja Raheem Sterlingin. Lähteen mukaan Sterling kieltäytyi tarjouksesta, jonka vuoksi vaihtokauppaa ei saatu maaliin.
Barcelonan seurajohto tiedosti silloin tarvitsevansa tilaa palkkabudjettiin. Seurajohto ei silloin suunnitellut tai osannut aavistaa Leo Messin ja Antoine Griezmannin poistuvan Barcelonasta.
Jatkuvasti loukkaantuneena oleva Dembélé on yksi Barcelonan parhaiten palkatuista pelaajista ja hänen sopimuksensa seuran kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen, joten Barcelona olisi ollut valmis päästämään hänet Manchester Cityyn.
Manchester Cityn päävalmentaja Pep Guardiola pitää Dembéléstä pelaajana ja Barcelonan seurajohto matkusti kesällä Manchesteriin neuvottelemaan vaihtokaupasta.
Sterlingin peliaika Manchester Cityssä on jäänyt syyskaudella varsin pieneksi ja hän on todennut julkisuudessa olevansa valmis siirtymään peliajan perässä muihin maisemiin.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Tähänkö se ratkesi? KuPS tarrasi kaksin käsin kiinni Veikkausliigan mestaruuspatsaaseen
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
- Yllätystappio! Nouseeko Lionel Messin ja Inter Miamin tie pystyyn jälleen jo ensimmäisellä kierroksella?
- Turkin vedonlyöntiskandaali: 149 tuomaria hyllytetty
- Toni Koskelan Kalmar nousee Ruotsin Allsvenskaniin
- Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
- Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
- Toni Koskelan Kalmar nousee Ruotsin Allsvenskaniin
- Yllätystappio! Nouseeko Lionel Messin ja Inter Miamin tie pystyyn jälleen jo ensimmäisellä kierroksella?
- Benjamin Källman on hirmuiskussa
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
- Paul Pogballe jälleen takaisku
- Nyt se on varmaa: Suomi hakee isoa euro-ottelua Helsinkiin
- Ranskalaismedia: Tässä on Lukas Hradeckyn paluun aikataulu