PSG:n erikoisen pahoinpitelysaagan tuorein käänne: osapuolet palaavat joukkueharjoituksiin
Kuva: Getty Images
Kerroimme vajaa kuukausi sitten varsin eriskummallisesta tapauksesta PSG:n naisjoukkueen tiimoilta. Naamioituneet miehet olivat hyökänneet joukkueen tähtipelaaja Kheira Hamraouin kimppuun, kun hän oli palaamassa ravintolasta kotiin joukkuetoveri Aminata Diallon kyydissä. Rautaputkin mukiloitu Hamraoui joutui käymään sairaalassa tikattavana eikä voinut pelata seuraavassa Naisten Mestarien Liigan ottelussa.
Aluksi tapauksesta epäiltiin Dialloa, joka selvisi hyökkäyksestä naarmuitta ja jonka arveltiin tilanneen pahoinpitelyn. Diallo oli 36 tunnin ajan poliisin kiinniottamana. Lopulta hänet kuitenkin vapautettiin todisteiden puuttuessa. Myöhemmin selvisi, että pääepäilty onkin entisen huippupelaajan Éric Abidalin vaimo Hayet Abidal. Motiiviksi epäillään mustasukkaisuutta, sillä Eric Abidalin arveltiin pettäneen puolisoaan Hamraouin kanssa.
Tänään, yli kuukausi tapahtumien jälkeen Hamraoui ja Diallo palaavat ensi kertaa PSG:n harjoituskentälle. Tähän saakka molemmat ovat harjoitelleet muusta joukkueesta erillään, mutta tiistaina he liittyvät joukkueharjoituksiin. Jo viime viikolla naiset tapasivat toisensa välittäjän läsnäollessa, sillä PSG halusi valmistella heitä tämänpäiväiseen jälleennäkemiseen.
[readmore from=PSG-naiset]
– Seura ja henkilöstö ovat tehneet ammattimaista työtä heitä tukiessaan. He ovat olleet kuukauden sivussa ryhmästä ja harjoitelleet kahden viikon ajan itsekseen. Joukkue on tukenut heitä. Seura on tehnyt päätöksen ottaa heidät jälleen mukaan, ja huomenna ovat taas osa pelaajaryhmäämme, PSG:n valmentaja Didier Ollé-Nicolle sanoi lehdistötilaisuudessa maanantaina.
PSG kohtaa Naisten Mestarien Liigan viidennen kierroksen ottelussa keskiviikkona vieraskentällä ukrainalaisen Harkovan. PSG on jo varmistanut paikkansa pudotuspeleissä ja käytännössä myös lohkovoittonsa.
Lähde: Mundo Deportivo
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!