PSG:n erikoisen pahoinpitelysaagan tuorein käänne: osapuolet palaavat joukkueharjoituksiin
Kuva: Getty Images
Kerroimme vajaa kuukausi sitten varsin eriskummallisesta tapauksesta PSG:n naisjoukkueen tiimoilta. Naamioituneet miehet olivat hyökänneet joukkueen tähtipelaaja Kheira Hamraouin kimppuun, kun hän oli palaamassa ravintolasta kotiin joukkuetoveri Aminata Diallon kyydissä. Rautaputkin mukiloitu Hamraoui joutui käymään sairaalassa tikattavana eikä voinut pelata seuraavassa Naisten Mestarien Liigan ottelussa.
Aluksi tapauksesta epäiltiin Dialloa, joka selvisi hyökkäyksestä naarmuitta ja jonka arveltiin tilanneen pahoinpitelyn. Diallo oli 36 tunnin ajan poliisin kiinniottamana. Lopulta hänet kuitenkin vapautettiin todisteiden puuttuessa. Myöhemmin selvisi, että pääepäilty onkin entisen huippupelaajan Éric Abidalin vaimo Hayet Abidal. Motiiviksi epäillään mustasukkaisuutta, sillä Eric Abidalin arveltiin pettäneen puolisoaan Hamraouin kanssa.
Tänään, yli kuukausi tapahtumien jälkeen Hamraoui ja Diallo palaavat ensi kertaa PSG:n harjoituskentälle. Tähän saakka molemmat ovat harjoitelleet muusta joukkueesta erillään, mutta tiistaina he liittyvät joukkueharjoituksiin. Jo viime viikolla naiset tapasivat toisensa välittäjän läsnäollessa, sillä PSG halusi valmistella heitä tämänpäiväiseen jälleennäkemiseen.
[readmore from=PSG-naiset]
– Seura ja henkilöstö ovat tehneet ammattimaista työtä heitä tukiessaan. He ovat olleet kuukauden sivussa ryhmästä ja harjoitelleet kahden viikon ajan itsekseen. Joukkue on tukenut heitä. Seura on tehnyt päätöksen ottaa heidät jälleen mukaan, ja huomenna ovat taas osa pelaajaryhmäämme, PSG:n valmentaja Didier Ollé-Nicolle sanoi lehdistötilaisuudessa maanantaina.
PSG kohtaa Naisten Mestarien Liigan viidennen kierroksen ottelussa keskiviikkona vieraskentällä ukrainalaisen Harkovan. PSG on jo varmistanut paikkansa pudotuspeleissä ja käytännössä myös lohkovoittonsa.
Lähde: Mundo Deportivo
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Upea osuma: Jari Litmanen, 55, yllätti veskarin lähes puolesta kentästä – katso video
- Jalkapallon MM-kisat 2026: Joukkueet ja pelaajat
- Kaan Kairinen Saksaan? Bundesliigaseura valmis maksamaan ison siirtokorvauksen
- Jani Honkavaara pettyi Djurgårdenin suoritukseen: ”Se on vastuullani”
- Lehti: Ville Koski siirtymässä pysyvästi Alavésiin
- Nyt se on varmaa! Neymar palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Suomi on yksi jalkapallon isoista vientimaista – MM-kisaisäntä jää taakse
- Nazinhosta Lukas Hradeckyn seurakaveri?
- Ronald Koeman junior pisti isäänsä paremmaksi – maalivahti teki maalin
- Neymar menetti hermonsa vuoden tärkeimpänä päivänä – oliko se siinä?
- Odotetuin MM-kokoonpanojulkistus tänään suorana netissä
- Suomi on yksi jalkapallon isoista vientimaista – MM-kisaisäntä jää taakse
- Upea osuma: Jari Litmanen, 55, yllätti veskarin lähes puolesta kentästä – katso video
- Ronald Koeman junior pisti isäänsä paremmaksi – maalivahti teki maalin
- Lehti: Ville Koski siirtymässä pysyvästi Alavésiin
- Kaan Kairinen Saksaan? Bundesliigaseura valmis maksamaan ison siirtokorvauksen
- Nyt se on varmaa! Neymar palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Neymar menetti hermonsa vuoden tärkeimpänä päivänä – oliko se siinä?
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle