24-vuotias Valioliigassa pelaava laitapelaaja vaihtaa Nigerian maajoukkueeseen – voitti Englannin paidassa nuorten MM-kultaa

24-vuotias Ademola Lookman edustaa jatkossa A-maajoukkuetasolla Nigeriaa. Kansainvälinen jalkapalloliitto FIFA tiedotti torstaina, että Lookmanille on myönnetty lupa vaihtaa edustamaansa maajoukkuetta.
Lookman oli torstainakin Leicesterin avauksessa, kun joukkue kohtasi vieraskentällä Liverpoolin. Hän on tehnyt tällä kaudella kolme maalia 15 valioliigaottelussa. Lisäksi Lookman on pelannut neljä peliä Eurooppa-liigaa. Leicesterissä hän pelaa lainalla RB Leipzigista.
Alle 19-vuotiaista alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen Lookman edusti vielä Englantia. Hän pelasi alle 20-vuotiaiden maajoukkueessa 15 ottelua ja alle 21-vuotiaissa 11, ja oli voittamassa vuonna 2017 Englannille alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruutta. Lookman teki noissa kisoissa kolme maalia.
[readmore from=Lookman-Ademola]
A-maajoukkuetasolla Lookman ei ole kuitenkaan vielä koskaan debytoinut. Debyytti voi tapahtua aikaisimmillaan maaliskuun lopussa, kun Nigeria kohtaa MM-kisojen ratkaisevassa kaksiosaisessa jatkokarsinnassa Ghanan.
Lookman on pelannut viiden eri kauden aikana Valioliigassa yhteensä 84 ottelua. RB Leipzig maksoi hänestä kesällä 2019 Evertonille peräti 18 miljoonaa euroa. Lookman on syntynyt Lontoossa, mutta hänen molemmat vanhempansa ovat kotoisin Nigeriasta.
He can make his Super Eagles debut against Ghana next month
Lähde: Transfermarkt
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia