AC Oulussa hermostuttiin – Oulun stadionhankkeelle jarrua valtuustoaloitteesta: ”Osoittaa melkoista tietämättömyyttä, jos ei tätä käsitä”
Kuva: Juha Tamminen
Ouluun on suunniteltu jo hyvän aikaa uutta jalkapallostadionia. Alkuperäisen suunnitelman mukaisesti stadion on ollut määrä valmistua kesään 2023 mennessä, mutta hanke on viivästymässä.
Stadionyhtiö OTC Stadion Oy:lle myönnettiin viime kesäkuussa yksimielisesti suunnitteluvaraus Oulun Heinäpään alueelle rakennettavalle stadionille. Arvioiden mukaan noin 13 miljoonaa euroa maksavalle stadionille syntyisi 5 000 katsomopaikkaa. Yksityisen rahoituksen osuus olisi tiettävästi 75 prosenttia ja julkisen rahoituksen 25 prosenttia.
Nyt stadionhanke on kuitenkin lykkääntymässä merkittävästi. Yle kertoi jutussaan joulukuussa, että Oulun kaupungin yhdyskuntalautakunnasta oli jätetty kaavamuutosta koskien eriävä mielipide. Alueella toivottiin tehtävän luonto- ja linnustoselvitys ennen rakennustöitä, tai muuten asiasta tultaisiin valittamaan.
Selvitys on määrä tehdä toukokuun aikana, joten käytännössä sillä tarkoitetaan lintujen kevätmuuttoa ja mahdollista pesintää suunnitellun stadionin alueella. Tammikuussa Kaleva puolestaan kirjoitti, että vastaava linnustoselvitys täytyy tehdä myös lintujen syysmuuton aikana (juttu maksumuurin takana). Tämä merkitsee huomattavaa lykkäystä mahdollisten töiden aloitukselle.
Maanantaisessa Oulun kaupunginvaltuuston kokouksessa kolme kaupunginvaltuutettua jätti valtuustoaloitteen, jossa he vaativat selvittämään mahdollisia muita sijoituspaikkoja uudelle jalkapallostadionille. AC Oulun hallituksen jäsen ja Oulun kaupunginvaltuutettu Tomi Kaismo on aloitteesta selvästi käärmeissään. Kaismo avautui aiheesta keskiviikkoiltana julkaisemassaan Twitter-viestissä.
Miksihän tällaista toimintaa voisi nimittää?
#acoulu #otcstadionoy #jalkapallostadion #oulu #oulunvaltuusto #kaleva #Veikkausliiga #palloliitto #futis #jalkapallo
#acoulu #otcstadionoy #jalkapallostadion #oulu #oulunvaltuusto #kaleva #Veikkausliiga #palloliitto #futis #jalkapallo
Onhan se liikenteellisesti yhdenlainen sumppu ja pussinperä. Helposti tuntuu kuitenkin luontevalta, kun siellä on iän kaiken palloa potkittu, itsekin junioriturnauksissa aikoinaan, paljon väkeä kun varmaan 10 kentällä pelit. En tunne suunnitelmaa, luulis et rakentaja selvittänyt?
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sveitsi sai erikoisen punaisen kortin – Argentiina syyllistynyt samaan aiemmin
- Zlatan Ibrahimovićilta brutaali tuomio Englannin MM-pelaajasta: ”Yksi mies vajaalla”
- Tämä Argentiinan temppu meni tuomareilta ohi – jäikö punakortti viheltämättä?
- Erling Haalandin isä kiehui: ”Hyvää työtä, Bellingham ja tuomari”
- Argentiina menee vaikeuksien kautta voittoihin MM-kisoissa – ”Olemme tottuneet kärsimään”
- Erling Haaland myönsi: ”Olen aivan loppu”
- Saksa vahvisti: Jürgen Klopp lähellä siirtoa päävalmentajaksi
- Sveitsi pettyi isoon VAR-tuomioon – ”Tällaisella päätöksellä tapetaan peli”
- Thomas Tuchel kritisoi Englannin esitystä – Jude Bellingham puolusti omiaan: ”Ehkä hän ei tiedä”
- Norja raivostui Englannin maalista – näin FIFA selitti kiistanalaisen tilanteen
- LIVESEURANTA: Englanti MM-välieriin!
- Virallista: Niklas Vidjeskog sai potkut
- FIFA keksi uuden tavan kerätä rahat pois faneilta – hinta 390 euroa
- Norja raivostui Englannin maalista – näin FIFA selitti kiistanalaisen tilanteen
- Sveitsi pettyi isoon VAR-tuomioon – ”Tällaisella päätöksellä tapetaan peli”
- Matias Siltasen jättisiirto on kaatumassa – Toulouse kääntää katseet muualle
- Erotuomari tunnustaa: yleisöä vedätettiin MM-finaalissa 2006
- Tässä MM-kisojen välieräparit
- Thomas Tuchel kritisoi Englannin esitystä – Jude Bellingham puolusti omiaan: ”Ehkä hän ei tiedä”
- Argentiina välieriin MM-kisoissa – yksi tilanne muutti kaiken
