FC Lahdelle huippuvahvistus lyhyellä lainasopimuksella: ”Minulla oli pöydällä tarjouksia myös muista Pohjoismaista”

FC Lahti tiedotti perjantaina, että laituri Albion Ademi siirtyy lainasopimuksella Lahteen, kuten uutisoimme jo aiemmin. Ademin lainasopimus on voimassa heinäkuuhun saakka.
Ademi on ruotsalaisen Djurgårdenin sopimuspelaaja. Peliaika jäi kuitenkin viime kaudella vähäiseksi ja ruotsalaisseura etsi Ademille peliaikaa tutusta suunnasta. Ademi siirtyi Djurgårdeniin erinomaisen veikkausliigakauden 2020 jälkeen. IFK Mariehamnin paidassa Ademi tykitti kaudella 2020 peräti 14 liigamaalia.
Djurgårdenissa tilanne muuttui talven harjoitusotteluide jälkeen dramaattisesti, kun ulkomaalaiset pelaajat saivat lähteä Venäjältä etsimään uutta seuraa. Djurgården pestasi Ademin pelipaikalle kaksi uutta pelaajaa.
– Saavun Lahteen hyvällä fiiliksellä ja innoissani. Minulla oli pöydällä tarjouksia myös muista Pohjoismaista, mutta keskustelut Zenelin kanssa saivat minut vakuuttuneeksi, sillä tunsin hänet ennestään ja luotin häneen. Myös (FC Lahden entinen maalivahti Aleksandr) Vasjutin kertoi, että Lahdessa on hyvä tunnelma sekä seurassa että sen ympärillä ja hän kertoi seurasta paljon hyvää, Ademi kertoi FC Lahden tiedotteessa.
Vahva harjoituskausi Djurgårdenissa lupaa Lahdelle varmasti hyvää. Ademi on haastavasta debyyttikaudestaan huolimatta mennyt kehityksessään eteenpäin Ruotsissa.
– Olen kasvanut Ruotsissa niin pelaajana kuin ihmisenäkin. Vahvuuteni kentällä ovat ehdottomasti vaarallisten tilanteiden luominen ja taito pallon kanssa. Olen hyvä haastamaan ja menemään, Ademi sanoi.
Alustavasti Ademin lainasopimus on voimassa heinäkuuhun saakka. Kaikki riippuu kuitenkin Venäjän jalkapallon tilanteesta. Mikäli Djurgårdenin Venäjältä tulleet lainapelaajat jatkavat pelaamista Ruotsissa, saattaa Ademi jatkaa Lahdessa pidempäänkin.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Draamaa! Kuuma trilleri Huuhkajien MM-karsintalohkossa
- Huuhkajilla yksi valopilkku heikossa Norja-ottelussa – ”Puola on pääasia”
- Mikä löylytys! Pikkuhuuhkajille murskavoitto
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista