FC Lahdelle huippuvahvistus lyhyellä lainasopimuksella: ”Minulla oli pöydällä tarjouksia myös muista Pohjoismaista”
Kuva: Juha Tamminen
FC Lahti tiedotti perjantaina, että laituri Albion Ademi siirtyy lainasopimuksella Lahteen, kuten uutisoimme jo aiemmin. Ademin lainasopimus on voimassa heinäkuuhun saakka.
Ademi on ruotsalaisen Djurgårdenin sopimuspelaaja. Peliaika jäi kuitenkin viime kaudella vähäiseksi ja ruotsalaisseura etsi Ademille peliaikaa tutusta suunnasta. Ademi siirtyi Djurgårdeniin erinomaisen veikkausliigakauden 2020 jälkeen. IFK Mariehamnin paidassa Ademi tykitti kaudella 2020 peräti 14 liigamaalia.
Djurgårdenissa tilanne muuttui talven harjoitusotteluide jälkeen dramaattisesti, kun ulkomaalaiset pelaajat saivat lähteä Venäjältä etsimään uutta seuraa. Djurgården pestasi Ademin pelipaikalle kaksi uutta pelaajaa.
– Saavun Lahteen hyvällä fiiliksellä ja innoissani. Minulla oli pöydällä tarjouksia myös muista Pohjoismaista, mutta keskustelut Zenelin kanssa saivat minut vakuuttuneeksi, sillä tunsin hänet ennestään ja luotin häneen. Myös (FC Lahden entinen maalivahti Aleksandr) Vasjutin kertoi, että Lahdessa on hyvä tunnelma sekä seurassa että sen ympärillä ja hän kertoi seurasta paljon hyvää, Ademi kertoi FC Lahden tiedotteessa.
Vahva harjoituskausi Djurgårdenissa lupaa Lahdelle varmasti hyvää. Ademi on haastavasta debyyttikaudestaan huolimatta mennyt kehityksessään eteenpäin Ruotsissa.
– Olen kasvanut Ruotsissa niin pelaajana kuin ihmisenäkin. Vahvuuteni kentällä ovat ehdottomasti vaarallisten tilanteiden luominen ja taito pallon kanssa. Olen hyvä haastamaan ja menemään, Ademi sanoi.
Alustavasti Ademin lainasopimus on voimassa heinäkuuhun saakka. Kaikki riippuu kuitenkin Venäjän jalkapallon tilanteesta. Mikäli Djurgårdenin Venäjältä tulleet lainapelaajat jatkavat pelaamista Ruotsissa, saattaa Ademi jatkaa Lahdessa pidempäänkin.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- HJK jäi taas ilman voittoa Veikkausliigassa – FC Interistä uusi sarjakärki
- Uskomaton vire! Leo Walta täysin pitelemätön Ruotsissa
- TPS nousee Veikkausliigaan!
- Fanit protestoivat – kohussa ryvettynyt tähti päätyi rajuun ratkaisuun
- Jättimäinen käänne Serie A:n mestaruustaisteluun? ”Joku on kironnut meidät”
- 17-vuotias ihmeteini säväytti taas!
- Ilvekselle helpottava voitto – tältä Veikkausliigan mestaruustaistelu näyttää nyt
- MTV: Veikkausliigaan uusi päävalmentaja ulkomailta
- ”Päätös oli helppo” – Lionel Messi solmi uuden diilin
- Linda Sällströmin viimeisessä Helmarit-kotiottelussa meni kaikki pieleen: ”Harmittaa ja hävettää”
- 17-vuotias ihmeteini säväytti taas!
- MTV: Veikkausliigaan uusi päävalmentaja ulkomailta
- Jättimäinen käänne Serie A:n mestaruustaisteluun? ”Joku on kironnut meidät”
- Helmarien surkea peliesitys kuitattiin Tanskassa yhdellä tylyllä lauseella
- Fanit protestoivat – kohussa ryvettynyt tähti päätyi rajuun ratkaisuun
- Ilvekselle helpottava voitto – tältä Veikkausliigan mestaruustaistelu näyttää nyt
- Lamine Yamal sanoi yhden lauseen, joka sai Real Madrid -yhteisön raivon partaalle
- TPS nousee Veikkausliigaan!
- Haastattelu: Joel Pohjanpalo haluaa nostaa Palermon Serie A:han – kertoi myös mielipiteensä Huuhkajien pelitavasta
- Uskomaton vire! Leo Walta täysin pitelemätön Ruotsissa