PSG-pomo uskoo Kylian Mbappén jäävän Pariisiin: ”Hän on vakuuttunut siitä koko ajan enemmän”
Kuva: Getty Images
Kylian Mbappén sopimus PSG:n kanssa loppuu kesäkuussa.
Le Parisienin mukaan PSG teki Mbappélle hiljattain valtavan jatkosopimustarjouksen. Lue lisää täältä.
L’Équipe haastatteli torstaina PSG:n urheilutoimenjohtaja Leonardoa.
Leonardolta tiedusteltiin, onko raha tärkeässä asemassa Mbappén mahdollisen jatkosopimuksen suhteen.
– Se ei ole tärkeää, koska kyse ei ole siitä. Raha on toissijaista. Uskon, että itse summan sopimisessa menee lopuksi vain muutama minuutti.
Leonardon mielestä Mbappé on entistä lähempänä jatkosopimuksen allekirjoittamista.
– Hän on vakuuttunut siitä koko ajan entistä enemmän. Kyse on siitä, mitä hän tuntee PSG:tä kohtaan. Ranskalaispelaajien normaali tavoite on pelata ulkomailla. Ei ole sattumaa, että vuoden 1998 maailmanmestarijoukkueessa valtaosa pelaajista pelasi ulkomailla. Vuoden 2018 maailmanmestarijoukkueessa Mbappé oli ainoa avauksen pelaaja, joka pelasi Ranskassa.
– Paul Pogba ja Antoine Griezmann eivät ole koskaan pelanneet Ranskan pääsarjassa. Zinédine Zidane teki uransa pitkälti Ranskan ulkopuolella, mutta silloin ei ollut PSG:n kokoista seuraa. Emme ole seura, joka myy pelaajiaan. Uskon Mbappén miettineen asioita hyvin.
Leonardolta kysyttiin, miten todennäköisenä hän pitää Mbappén jäämistä Pariisiin.
– En voi sanoa sen enempää, mutta meillä on mahdollisuutemme. Niin pitkään kuin jatkosopimusta ei ole allekirjoitettu, teemme kaikkemme pitääksemme hänet täällä. Mielestäni Real Madrid -otteluparin lopputuloksella ei ole merkitystä Mbappén tulevaisuuden suhteen. Qatar on auttanut meitä nousemaan maailman suurimpien seurojen joukkoon. Meitä kunnioitetaan, arvostetaan ja rakastetaan.
Lähde: AS
LUE MYÖS:
- Kommentti: MM-kisojen lohkoarvonta ylitti parodiahorisontin
- Tässä ovat MM-kisojen lohkot!
- Donald Trump sai Fifalta rauhanpalkinnon ja mitalin
- HJK löi uuden pelaajasopimuksen tiskiin
- Miika Takkula sai huippupestin Ruotsista: ”Olen todella ylpeä”
- Virallista: Miika Takkula jättää Ilveksen – seura nimesi uuden urheilujohtajan
- Tässä ovat Suomen jalkapallovuoden palkitut
- HJK nappasi ulkomaalaispelaajan toisesta liigaseurasta
- Barcelona havittelee Man Unitedin 15-vuotiasta huipputalenttia
- Virallista: Mika Lehkosuo allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Palloliiton kanssa
- Tässä ovat Suomen jalkapallovuoden palkitut
- HJK nappasi ulkomaalaispelaajan toisesta liigaseurasta
- Virallista: Miika Takkula jättää Ilveksen – seura nimesi uuden urheilujohtajan
- HJK löi uuden pelaajasopimuksen tiskiin
- Barcelona havittelee Man Unitedin 15-vuotiasta huipputalenttia
- Miika Takkula sai huippupestin Ruotsista: ”Olen todella ylpeä”
- Virallista: Niklas Vidjeskog sai valmentajapestin Ruotsista
- IF Gnistan julkaisi tärkeän jatkosopimuksen
- Joonas Rantanen kertoi, millaista jalkapalloa HJK haluaa pelata ensi kaudella
- Virallista: Mika Lehkosuo allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Palloliiton kanssa