Skottiseuraan syntyi Huuhkajien pelaajien oma Suomi-kupla: ”Aluksi surrealistinen olo”
Kuva: Getty Images
Kun Huuhkajien maajoukkue kokoontui maanantaina Espanjan Murciaan kymmenen päivän harjoitusleirilleen, oli kahdella pelaajalla paikan päälle sama reitti Skotlannista käsin. Laitapelaaja Ilmari Niskanen ja maalivahti Carljohan Eriksson ovat edustaneet noin kahden ja puolen kuukauden ajan samaa seuraa, kun Eriksson siirtyi loppiaisena Niskasen seuraksi Dundee Unitediin. Savolaislähtöinen Niskanen muutti samaan kaupunkiin elokuussa.
26-vuotias ”Saku” Eriksson ei ole vielä debyyttiään Dundeessa tehnyt, vaan on saanut tyytyä kakkosvahdin asemaan. Skotlantiin sopeutuminen oli kuitenkin ”Brexit-pelotteluista” huolimatta helppoa, eikä vähiten maanmiehen ansiosta.
– Onhan se kulttuurillisesti aika erilainen paikka, mutta todella hyvin olen viihtynyt. Kaikki on mennyt paljon sujuvammin, kuin mitä itse asiassa odotin. Monet ovat kertoneet kauhutarinoita muuttamisesta Isoon-Britanniaan brexitin jälkeen, mutta yllättävän hyvin on lähtenyt käyntiin, Eriksson kertoo Palloliiton kotisivuilla julkaistussa yhteishaastattelussa.
– (Niskanen) on ollut tosi iso apu, paljon juuri käytännön asioissa. Ja tavallaan sellainen pieni henkireikä pois siitä joukkueen maailmasta – tavallaan on sellainen oma pieni Suomi-kupla meillä kahdella tarvittaessa.
– Olen kysellyt kaikkea maan ja taivaan väliltä, fiksuja ja vähän typerämpiäkin asioita, mutta se on auttanut minua kyllä todella paljon, Eriksson lisäsi.
Sekä Niskanen että Eriksson olivat olleet aiemmissa ulkomaalaisissa seuroissaan joukkueensa ainoita suomalaisia, joten Niskastakin ilahdutti, että pukukopissa voi nykyisin puhua myös äidinkieltä.
– Oli aivan huippua saada ”Saku” sinne. Meillä on ollut siellä todella hauskaa ja onhan se ihan mahtavaa, kun pääsee puhumaan myös suomea pukukopissa. Varsinkin aluksi oli hyvin surrealistinenkin olo, kun yhtäkkiä pystyikin kommunikoimaan siellä suomeksi, Niskanen vastasi.
[readmore from=Huuhkajat]
Jos on Erikssonin pelillinen rooli ollut toistaiseksi olematon, samaa ei voi sanoa Niskasesta. Nopeajalkainen laitapelaaja on noussut Dundee Unitedin luottopelaajaksi, ja ennen maaottelutaukoa hän oli pelannut putkeen peräti seitsemän 90-minuuttista.
– Pelit Skotlannissa ovat menneet pääasiassa oikein hyvin. On siinä pieniä suvantovaiheita ollut, mutta kuitenkin olen saanut todella hyvin vastuuta, varsinkin nyt viime aikoina.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- FC Lahden junioriputkesta edustusjoukkueeseen – maalivahtilupaukselle sopimus
- Valioliigassa tehtiin 72 miljoonan euron pelaajakauppa!
- TPS hankki espanjalaispelaajan: ”Niitä ominaisuuksia, joita tarvitaan”
- HS: HJK:n siirtohuhut kuumenevat – kiikarissa Huuhkajista tuttu pelaaja ja kova kolmikko
- Lehti: SJK-hyökkääjä siirtyy ulkomaille
- Fotbollskanalen: Matias Siltanen puhui tulevaisuudestaan
- Virallista: Simo Valakari pitkään jatkosopimukseen St. Johnstonen kanssa
- Siirto luvassa? Näin ADO Den Haagin urheilujohtaja kommentoi Diogo Tomasin tilannetta
- Ilveksen ex-pelaaja on kuollut 37-vuotiaana
- AL: Ilves vahvistuu ulkomaalaispelaajalla
- Fotbollskanalen: Matias Siltanen puhui tulevaisuudestaan
- Virallista: Simo Valakari pitkään jatkosopimukseen St. Johnstonen kanssa
- Lehti: SJK-hyökkääjä siirtyy ulkomaille
- Siirto luvassa? Näin ADO Den Haagin urheilujohtaja kommentoi Diogo Tomasin tilannetta
- Ilveksen ex-pelaaja on kuollut 37-vuotiaana
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltaselle annettu lupa keskustella siirrosta
- Lehti: Anssi Suhoselle etsitään uutta seuraa – ei kuulu HSV:n suunnitelmiin
- AL: Ilves vahvistuu ulkomaalaispelaajalla
- Ranskan maajoukkuemiehelle uusi seura
- Djurgården vahvisti: Santeri Haarala kärsii sydänlihastulehduksesta