HJK:n avainpelaajan kausi ohi – kahdeksan A-maaottelua Helmareissa pelannut konkari palaa Suomeen
Kansallisen Liigan menestystä janoava HJK tiedottaa kotisivuillaan, että sen avainpelaajaksi hankitun Katarina Naumasen kausi on valitettavasti ohi. 26-vuotiaalla Naumasella on polvivamma, joka ei salli pelaamista kauden 2022 aikana. Puolustajana tai keskikentällä pelaava Naumanen siirtyi HJK:hon täksi kaudeksi Hongasta, muttei ehtinyt pelata yhtään sarjapeliä.
Samassa yhteydessä HJK tiedotti myös uudesta pelaajasta. Joukkueeseen siirtyy kokkolalaislähtöinen Linda Nyman, joka on pelannut Suomen korkeimmalla sarjatasolla 129 ottelua Hongassa ja GBK:ssä vuosina 2013-2018. Sen jälkeen keskikenttäpelaaja on pelannut Damallsvenskania, Italian Serie A:ta, Espanjan La Ligaa sekä viimeksi Tanskan pääsarjaa. Kaikkiaan Nyman on pelannut ulkomailla 47 pääsarjapeliä.
28-vuotias Nyman on pelannut myös kahdeksan A-maaottelua. Ensimmäisen hän pelasi maaliskuussa 2018 ja toistaiseksi viimeisimmän noin kaksi vuotta sitten.
– Haastavan viime vuoden jälkeen tuntui siltä, että tarvitsen ympäristön, missä voin taas löytää itseni pelaajana ja palata takaisin nauttimaan jalkapallosta. HJK oli heti päällimmäisenä mielessäni ja lopulta myös kiinnostusta oli molemmin puolin, Nyman kommentoi siirtoaan.
– Henkilökohtaisesti tavoitteeni on päästä takaisin omaan huippukuntoon, nauttia pelaamisesta ja sitä kautta auttaa joukkuetta pääsemään kauden tavoitteisiin.
HJK ja Nyman ovat solmineet loppukauden kattavan sopimuksen. Keskikenttäpelaaja palaa Suomeen tanskalaisen AGF:n riveistä.
Lue lisää
Tervetuloa Klubiin Linda!
#HJK #OnVainYksiKlubi #KansallinenLiiga #Helmarit
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- José Mourinho: ”Portugali näyttää aivan tavalliselta joukkueelta ilman Cristiano Ronaldoa”
- Veikkausliigaennakko 2026: FF Jaro lähtee rohkeammalla lähestymistavalla kauteen
- Fani putosi MM-kisastadionilta kuolemaansa
- Huuhkajilla mahdollisuus pokaaliin – Lukas Hradecky yllättyi: ”On treenattu vähän pilkkuja”
- Senegalin mestaruus vietiin kaksi kuukautta kisojen jälkeen – joukkueelta kuitti Afrikan jalkapalloliitolle
- Veikkausliigaennakko 2026: TPS lähtee taistelemaan tuulimyllyjä vastaan
- MTV: Ilvekselle paha takaisku juuri ennen liigakauden alkua
- Kiusallinen video leviää Italian maajoukkueesta
- Haastattelu: FC Lahden Tòfol Montiel viihtyy Suomessa – läpäisi harjoituskauden – ”Se tuntuu todella, todella pitkältä”
- Huuhkajat kohtaa täysin uuden vastustajan – näin näet ottelun suorana
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Huuhkajat kohtaa täysin uuden vastustajan – näin näet ottelun suorana
- Roy Hodgsonille, 78, yllättävä päävalmentajan paikka Englannista
- MTV: Ilvekselle paha takaisku juuri ennen liigakauden alkua
- Kiusallinen video leviää Italian maajoukkueesta
- Huuhkajista lähteneelle valmentajalle uusi pesti
- Veikkausliigaennakko 2026: TPS lähtee taistelemaan tuulimyllyjä vastaan
- Lionel Messin MM-kisaosallistuminen on arvoitus: ”Päätös ei ole helppo”
- Haastattelu: FC Lahden Tòfol Montiel viihtyy Suomessa – läpäisi harjoituskauden – ”Se tuntuu todella, todella pitkältä”
- Senegalin mestaruus vietiin kaksi kuukautta kisojen jälkeen – joukkueelta kuitti Afrikan jalkapalloliitolle
