Veikkausliigan sarjanousija hankki lähes kaksimetrisen hyökkääjän
Kuva: Getty Images
Vaasan Palloseura on tehnyt kauden 2022 kattavan lainasopimuksen hyökkääjä Tete Yengin kanssa.
Australialainen Yengi, 21, siirtyy Vepsuun Englannin kolmanneksi korkeimmalla sarjaportaalla pelaavasta Ipswich Townista, jossa hänellä on vielä debyytti tekemättä edustusjoukkueessa.
Aiemmin ammattilaisurallaan 196-senttinen Yengi on edustanut myös kotimaansa pääsarjaseuraa Newcastle Jetsiä yhdeksässä liigaottelussa tekemättä maalia.
– Aloitin ammattilaisurani Australian A-Leaguessa pelaavassa Newcastle Jetsissä. Se oli unelmani, ja pelaaminen veljeni Kusini Yengin kanssa teki siitä vielä hienompaa. Viime vuoden loppupuolella siirryin Ipswich Towniin, mikä oli erittäin hienoa, sillä nuorena australialaisena sitä aina unelmoi pelaavansa Euroopassa. Opin erittäin paljon Ipswichsissä, mutta minulla on vielä paljon lisää opittavaa, ja olen valmis ottamaan vastaan uuden haasteen täällä Vaasassa, kommentoi Yengi VPS:n sivuilla.
– Vaasa on mukava kaupunki, jossa on erittäin ystävällisiä ihmisiä. Sää on kuitenkin hyvin erilainen kuin Australiassa. En ollut koskaan nähnyt lunta ennen tänne tuloani, joten se oli siistiä. Odotan innolla, että pääsen tutustumaan kaupunkiin vähän enemmän. Olen myös kuullut, että Vaasa erittäin kiva paikka kesäisin, joten odotan kesää innolla
– Tiedän, että joukkue nousi Veikkausliigaan täksi kaudeksi, joten kilpailusta tulee erittäin kovaa. Tavoitteenani on tuoda iloa faneille, auttaa joukkuetta niin paljon kuin pystyn tekemällä maaleja, sekä pysyä Veikkausliigassa. Rehellisesti sanottuna en tiedä vielä paljoa Veikkausliigasta, mutta tiedän sen, että VPS on iso seura, ja toivottavasti voin auttaa heitä palaamaan sille tasolle, missä heidän oletetaan olevan.
Myös Vaasan Palloseuran urheilujohtaja Janne Lindberg on tyytyväinen uuteen pelaajakiinnitykseen.
– Hän on lupaava pelaaja, joka varmasti parantaa otteitaan koko ajan. Hän pystyy pelaamaan myös useassa roolissa ja on monipuolinen. Fyysiset ominaisuudet ovat hyvällä tasolla ja hän haluaa kehittää itseään koko ajan. Hän on meille hyvä lisä joukkueeseen ja tuo valmennukselle vaihtoehtoja pelillisesti.
VPS aloitti viime viikonloppuna kautensa Veikkausliigassa 1-1-tasapelillä AC Oulua vastaan.
Tervetuloa meidän jengiin Tete Yengi!
Yengin fiiliksistä lisää
vepsu.fi/uutinen/tete-y…
#yhdessäseistään #vepsu #seuraaraitaa #vaasa #vasa #veikkausliiga
Yengin fiiliksistä lisää
#yhdessäseistään #vepsu #seuraaraitaa #vaasa #vasa #veikkausliiga
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Haastattelu: Joel Pohjanpalo haluaa nostaa Palermon Serie A:han – kertoi myös mielipiteensä Huuhkajien pelitavasta
- Jarkko Wiss myönsi yhden ongelman KuPS:n europelissä
- Haastattelu: Anthony Olusanya haluaa nostaa Kalmarin Allsvenskaniin – ”Olen jo pitkään halunnut pelata siellä”
- KuPS vieraili Islannissa – Konferenssiliigassa harmittava tulos
- Veikkausliigan karsinta alkoi – avausosassa selvä voittaja!
- Lionel Messi: Uusi sopimus!
- Aftonbladet: Suomen maajoukkue vahvistuu – Ruotsista uusi pelaaja
- Rafa Benítez tekemässä historiallisen valmentajasopimuksen
- Ennakkopaketti liigakarsintaan TPS-KTP: Mistä näet pelin, kommentit
- Ennakkopaketti Konferenssiliigan otteluun Breiðablik-KuPS: Mistä näet pelin, valmentajien kommentit
- Rafa Benítez tekemässä historiallisen valmentajasopimuksen
- KuPS vieraili Islannissa – Konferenssiliigassa harmittava tulos
- Veikkausliigan karsinta alkoi – avausosassa selvä voittaja!
- Haastattelu: Anthony Olusanya haluaa nostaa Kalmarin Allsvenskaniin – ”Olen jo pitkään halunnut pelata siellä”
- Jarkko Wiss myönsi yhden ongelman KuPS:n europelissä
- Draamaa Veikkausliigan mestaruustaistossa
- Aftonbladet: Suomen maajoukkue vahvistuu – Ruotsista uusi pelaaja
- Lionel Messi: Uusi sopimus!
- ÖT: Niklas Vidjeskog kommentoi lähtöään Jarosta – ”Mielestäni se oli epäkunnioittavaa”
- Ennakkopaketti liigakarsintaan TPS-KTP: Mistä näet pelin, kommentit