Bild: Sadio Mané haikailee Bayern Müncheniin – ei ole vieläkään tehnyt jatkosopimusta Liverpoolin kanssa

© Kuva: Getty Images

Sadio Manén sopimus Liverpoolin kanssa umpeutuu ensi kauden jälkeen.

Mané kertoi aiemmin tällä viikolla paljastavansa tulevaisuuden suunnitelmansa Mestarien liigan finaalin jälkeen. Liverpool ja Real Madrid iskevät yhteen loppuottelussa lauantai-iltana.

Mané ei ole vieläkään allekirjoittanut jatkosopimusta Liverpoolin kanssa. On hyvin mahdollista, ettei jatkosopimusta synny missään vaiheessa, sillä muun muassa Bild uskoo Manén hyvästelevän Liverpoolin lauantai-iltana.

Bildin mukaan Mané on siirtymässä kesällä Bayern Müncheniin. Mané haluaa jättää Liverpoolin ja siirtyä Bayernin riveihin. Mané kokee tarvitsevansa uusia haasteita kuuden Liverpoolissa vietetyn vuoden jälkeen.

Saksalaislähteiden mukaan Bayern on luottavainen sen suhteen, että se saa hankittua Manén alle 55 miljoonalla eurolla.

Liverpoolin on myytävä Mané, jos jatkosopimusta ei synny, sillä muutoin hän jättää seuran ilmaiseksi vuoden kuluttua.

Bayern hakee maalintekijöitä, sillä seuran on löydettävä korvaaja Robert Lewandowskille, joka ei halua jatkaa uraansa Saksassa. Lewandowski on julkisesti todennut haluavansa jättää Bayernin taakseen. Hän on päässyt Barcelonan kanssa sopuun sopimuksesta.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.