Vaihtaako Pep Guardiola suurseurasta toiseen? – Tarjolla olisi jälleen ylivertainen pelaajamateriaali

© Kuva: Getty Images

Paris Saint-Germain haaveilee Pep Guardiolan palkkaamisesta seuran päävalmentajaksi, kertoo L’Equipe.

Guardiola on toiminut Manchester Cityn käskyttäjänä vuodesta 2016 lähtien, mutta hänen nykyinen sopimuksensa kattaa enää ensi kauden. Vielä on hämärän peitossa se, solmiiko Guardiola uuden sopimuksen Cityn kanssa vai siirtyykö hän uusien haasteiden pariin.

PSG etsii tällä hetkellä uutta päävalmentajaa joka korvaisi seuran nykyisen käskyttäjän Mauricio Pochettinon. L’Equipen mukaan PSG olisi kuitenkin valmis odottamaan Guardiolaa vuoden, mikä todennäköisesti tarkoittaisi Pochettinon jatkamista sopimuksensa (2023) loppuun asti.

Guardiola on työskennellyt valmennusuransa aikana Barcelonassa, Bayern Münchenissä ja Manchester Cityssä. Espanjalaisluotsilla on ollut näissä kaikissa seuroissa ylivertainen pelaajamateriaali ja sellainen hänelle olisi tarjolla myös PSG:ssä.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.