Sadio Mané siirtyi Bayern Müncheniin – seurapomo innoissaan: ”Saamme kansainvälisen tähden”
Kuva: Getty Images
Sadio Mané on siirtynyt Liverpoolista Bayern Müncheniin. Seurat tiedottivat Manén siirrosta keskiviikkona.
30-vuotias Mané teki Bayernin kanssa kolmivuotisen sopimuksen.
Bayern maksaa Manésta 32 miljoonaa euroa. Siirtosumma voi tosin kasvaa erilaisten sopimuspykälien myötä noin 41 miljoonaan euroon.
Bayern ja Liverpool ehtivät neuvotella Manén siirrosta noin kahden viikon ajan. Liverpool hylkäsi kaksi Bayernin tarjousta, mutta kolmannella tärppäsi.
Mané ilmoitti Liverpoolille halustaan lähteä toukokuun lopussa hävityn Mestarien liigan finaalin jälkeen.
Hyökkääjä siirtyi Southamptonista Liverpooliin kesällä 2016. Hän edusti Liverpoolia kuuden vuoden ajan ja iski 269 ottelussa yhteensä 120 maalia ja antoi 48 maalisyöttöä.
– Saamme kansainvälisen tähden Bayerniin, joka on jättänyt merkkinsä jalkapalloilevaan maailmaan. Olemme ylpeitä tuodessamme hänet Müncheniin. Sadio teki alusta asti selväksi haluavansa pelata vain Bayernissa. Kaikki tietää hänen uskomattomat tekniset taidot, kuten mielettömän asenteenkin. Hän tuo joukkueeseemme paljon. Se, että Mané siirtyy Bayerniin, kertoo paljon siitä, miten suuret tavoitteet niin hänellä kuin meillä on, Bayernin urheilutoimenjohtaja Hasan Salihamidžić totesi.
Alle Reaktionen zum Transfer von Sadio #Mané: fc.bayern/Stimmen_Mane
#MiaSanMia
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- Jürgen Kloppilta vihje – paluu valmentajaksi?
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”
- Nyt se on varmaa: Liverpool ja Mohamed Salah lähtevät eri teille
- Haastattelu: Jasse Tuominen sopeutui nopeasti uuteen rooliinsa FC Interissä
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Haastattelu: Ville Koski taistelee peliajasta La Ligassa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”
- Naatan Skyttällä selkeä toive valmennukselle – haluaa lisää peliaikaa
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- Jürgen Kloppilta vihje – paluu valmentajaksi?
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Paluumuuttaja saapuu Huuhkajiin yli kolmen vuoden tauon jälkeen – ”Kilpailu on kovaa”
- Adam Marhiev valmentajastaan: ”Olen vieläkin vähän ihmeissäni”
