CdS: Tämän hetken ehkä meritoitunein maalivahti Napolin tähtäimessä

Paris Saint-Germainin tuore päävalmentaja Christophe Galtier tiedostaa, että ranskalaisjoukkueen maalivahtien marssijärjestys on selvä. Vaikka Keylor Navas kokee olevansa samalla viivalla, täytyy Galtierin peluuttaa Gianluigi Donnarummaa tärkeimmissä otteluissa. Donnarumma, 23, on 12 vuotta Navasia nuorempi, hänen varaansa PSG rakentaa tulevaisuuttaan.
Navasin kiistattoman korkea taitotaso tarkoittaa, ettei hänen ole mitään järkeä jäädä Pariisiin loukkuun ja kuluttaa viimeisiä pelivuosiaan vaihtopenkillä. Ottajia hänelle luulisi löytyvän, vaikka hän tienaa nykyisellään kuusi miljoonaa euroa vuodessa. Navasille lähdön ponnin olisi urheilullinen, ei taloudellinen.
Corriere dello Sportin mukaan Napoli on huomannut saumansa ja ottanut Navasin tähtäimeensä. Mahdollisuus moninkertaisen mestarin hankkimiseen puhuttelee Napolin seurajohtajia. Joukkueella olisi käyttöä uudelle maalivahdille nyt, kun David Ospina lähti ilmaiseksi Saudi-Arabiaan.
Vaikka Navasia ei ehkä pidetä saavuttamiensa mestaruuksien merkittävimpänä takuumiehenä, on hänen ansioluettelonsa vailla vertaa. Hän on voittanut kolme kertaa Mestarien liigan. Samaan on pystynyt vain kuusi muuta maalivahtia, eikä heistä kukaan pelaa enää. Saprissan paidassa Navas saavutti CONCACAF Champions Leaguen mestaruuden vuonna 2005. Yhdeksän sarjamestaruutta kertovat nekin omaa kieltään, ja muistetaan, kuinka Navas johdatti Costa Rican ilmiömäisesti MM-kilpailujen puolivälieriin 2014.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat