Katso: Konferenssiliigan pelissä täysi kaaos – kannattajat tappelivat keskenään, fani putosi katsomosta
Kuva: Juha Tamminen
Ranskalaisen OGC Nicen ja saksalaisen FC Kölnin välinen Konferenssiliigan ottelu jouduttiin siirtämään torstaina tuntia myöhemmäksi kannattajien mellakoinnin takia.
Sosiaalisessa mediassa on levinnyt valokuvia ja videoita, joissa näkyy kannattajien väkivaltaisia yhteenottoja. Nicen ja Kölnin fanit kävivät toisiinsa käsiksi ja heittelivät soihtuja stadionilla.
RMC Sportin mukaan eräs Kölnin kannattaja loukkaantui vakavasti, kun hän putosi katsomosta usean metrin alas, ja toista katsojaa puukotettiin.
GFFN kertoo, että aiemmin päivällä Kölnin kannattajat kokoontuivat Nizzan keskusaukiolle, Place Massénalle. Vielä tuolloin ei raportoitu yhteenotoista, mutta aukiolla sijaitseva OGC Nicen seurakauppa joutui vandalismin kohteeksi.
(1/2) Unfortunately the game between ourselves and Nice has been delayed due to violent clashes between the fan groups in the stadium and on the stands. We are currently discussing the background, a UEFA security meeting is taking place. #OGCKOE
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Haastattelu: Alex Ringin kipparoima HJK tavoittelee paluuta mestaruuskantaan
- Haastattelu: Petteri Pennanen odottaa KuPSin mestaruusputken jatkuvan
- Veikkausliigaennakko 2026: HJK ei lähde kauteen mestarisuosikkina
- Haastattelu: Elias Mastokangas ei harkinnut jättävänsä SJK:ta haastavan kauden jälkeen
- Kovan huhun kohteena ollut Ilves paljasti ratkaisunsa – valmennus muuttuu aivan Veikkausliiga-kauden alla
- Romano: Italian MM-katastrofi koitui myös Gianluigi Buffonin kohtaloksi
- Italian jättiflopilla raju seuraus – iso pomo ulos
- Väite: Gennaro Gattuso ulos – kuka on Italian seuraava päävalmentaja?
- Veikkausliigaennakko 2026: KuPS altavastaajana mestaruustaistelussa
- Haastattelu: Miika Nuutinen avasi KuPSin tavoitteita
- MTV: Ilveksessä tapahtuu – valmentaja ulos!
- Kovan huhun kohteena ollut Ilves paljasti ratkaisunsa – valmennus muuttuu aivan Veikkausliiga-kauden alla
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Romano: Italian MM-katastrofi koitui myös Gianluigi Buffonin kohtaloksi
- Veikkausliigaennakko 2026: KuPS altavastaajana mestaruustaistelussa
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Toni Korkeakunnas löysi uuden työnantajan – ura jatkuu ulkomailla
- Haastattelu: Miika Nuutinen avasi KuPSin tavoitteita
- Veikkausliigan pelaajabudjetit kaudella 2026 – HJK ykkönen, suurin muutos Kuopiossa
- Veikkausliigaennakko 2026: Ilves lähtee kauteen haastajana