Manchester United hankki uuden kirittäjän David de Gealle
Kuva: Getty Images
Manchester United on hankkinut maalivahti Martin Dubravkan Newcastlesta vuoden lainasopimuksella.
BBC:n mukaan Newcastle saa lainadiilistä 2.3 miljoonaa euroa ja Unitedin on lunastettava slovakialaistorjuja itselleen noin seitsemällä miljoonalla eurolla, jos hän aloittaa tietyn määrän Valioliiga-pelejä.
Dubravka, 33, on pelannut Newcastlessa 130 ottelua, mutta hän menetti tänä kesänä ykkösvahdin paikkansa Nick Popelle, jonka Newcastle hankki Burnleystä. Manchester Unitedin monivuotinen ykkösvahti on ollut espanjalainen David de Gea.
– Manchester Unitediin liittyminen on erityinen hetki urallani, enkä malta odottaa, että pääsen aloittamaan ja auttamaan joukkuetta saavuttamaan tavoitteensa, kommentoi Dubravka uuden seuransa sivuilla.
– Liityn erinomaiseen maalivahtien ryhmään, jolla on paljon kokemusta Valioliigasta, ja tiedän, että tulemme puskemaan ja tukemaan toisiamme pitämään standardimme korkeimmalla tasolla.
LUE MYÖS:
- Maailman parhaat joukkueet ottivat yhteen Mestarien liigassa – PSG:n ja Barcelonan trillerissä tähtipelaajien loukkaantumisia
- Valioliiga muisteli Teemu Pukkia
- Haastattelu: Toni Korkeakunnas kertoo, mikä teki uransa lopettavasta Teemu Pukista niin erityisen pelaajan
- ”Maradona” ison maajoukkueen päävalmentajaksi
- Panevėžys haluaa pitää kiinni Toni Korkeakunnaksesta: ”Homma on vielä auki”
- Otso Liimatta kertoi mielipiteensä Halmstad-lainastaan: ”En sitten tiedä, kuinka hyvä ratkaisu se oli heiltä”
- Yli kahden kuukauden maaliton putki poikki – Toni Koskela huojentui: ”Todella onnellisia voitosta”
- Teemu Pukilta jättiuutinen – se oli siinä!
- Sisäpiirilähteet: Kohulupaus saa erityiskohtelua PSG:ssä – syyksi esitetään suhteita
- Lista kuin nälkävuosi – Uefa vaatii Fifalta selityksiä
- Romano: Cristiano Ronaldo sai tuomionsa Portugalin jalkapalloliitolta
- IF Gnistan teki valituksen HJK-ottelusta
- Lähde: Manchester Citylle tulossa jättirangaistus – karu kohtalo uhkaa
- Rúben Amorim edelleen tappiottomana Italiassa
- Sisäpiirilähteet: Kohulupaus saa erityiskohtelua PSG:ssä – syyksi esitetään suhteita
- Valioliigassa nähtiin Mixu Paatelaisen joulukuusi – Mikel Artetalla selkeä näkemys toimivuudesta
- Hävittäjälentäjästä kulttuurin rakentaja – näin Bodø/Glimt loi oman kilpailuetunsa
- Otso Liimatta kertoi mielipiteensä Halmstad-lainastaan: ”En sitten tiedä, kuinka hyvä ratkaisu se oli heiltä”
- Teemu Pukilta jättiuutinen – se oli siinä!
- Lista kuin nälkävuosi – Uefa vaatii Fifalta selityksiä


