Niklas Moisander sai hiljattain surkeita uutisia.

Moisander loukkasi vakavasti oikean polvensa Allsvenskanin ottelussa Norrköpingiä vastaan. Tarkemmat tutkimukset osoittivat Moisanderin saaneen eturistisidevamman. Edessä on polvileikkaus ja tiettävästi noin yhdeksän kuukauden mittainen kuntoutusjakso.

36-vuotiaan Moisanderin nykyinen sopimus Malmön kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen.

Ruotsalaismedia Fotbollskanalen haastatteli Moisanderia, joka kertoi aikovansa jatkaa uraansa vakavasta polvivammasta huolimatta. Moisanderin on määrä allekirjoittaa vuoden mittainen jatkosopimus Malmön kanssa.

– Meillä on ollut hyviä keskusteluja seuran kanssa koko kesän ajan ja näyttää siltä, että jään tänne vielä vuodeksi, ja voin kuntouttaa itseäni täällä. Haluan sen menevän niin. Nautimme perheeni kanssa olostamme täällä.

– En haluaisi muuttaa perheeni kanssa muualle tai lähteä itsekseni kuntouttamaan polveani muihin maisemiin. Olemme puhuneet seuran kanssa paljon ja uskon, että löydämme ratkaisun, joka toimii niin minun kannalta kuin seurankin, Moisander totesi.