Chelsea-legenda Petr Cechiltä, 40, vakuuttava debyytti Britannian kolmannella sarjatasolla – jääkiekossa: ”Hän tuo voittamisen kulttuuria”
Chelsean entinen maalivahti ja työntekijä Petr Cech, 40, debytoi viime viikonloppuna Chelmsford Chieftainsin maalinsuulla Iso-Britannian kolmannella sarjatasolla jääkiekossa. Cech torjui voiton ja pokkasi ottelun parhaan pelaajan palkinnon.
Cech pelasi nuorena jääkiekkoa jalkapallon ohella. Jalkapalloammattilaisuuden jälkeen Cech onkin palannut rakkaan harrastuksensa pariin. Mies torjui kiekkoja jo aiemmin neljännellä sarjatasolla Guildford Phoenixin riveissä.
Viime kaudella Cech pelasi 12 peliä Guildfordin paidassa ja pari pudotuspeliä päälle, kun Guildford voitti oman lohkonsa mestaruuden ja nousi sarjatasoa ylemmäs. Cech ei kuitenkaan enää tällä kaudella jatkanut Guildfordissa.
Täksi kaudeksi Cech siirtyi kuitenkin itse myös sarjatasoa korkeammalle solmittuaan vuoden sopimuksen Chelmsfordin kanssa. Debyytti koitti viime sunnuntaina. Cech torjui joukkueensa 6-4-vierasvoittoon Oxford City Starsista. Cech valittiin myös ottelun parhaaksi pelaajaksi.
– Petrin kaltaisen laadukkaan ja kokeneen maalivahdin tulo joukkueeseen on valtava buusti meille tällä hetkellä. Hän tuo voittamisen kulttuuria ja halua kilpailla joka hetki, kun hän on jäällä. Odotamme innolla hänen saapumistaan, joukkueen päävalmentaja Mark Saunders kommentoi aiemmin Cechin sopimusta.
Voittamisen kulttuuria Cech toden totta tuo, sillä mies on jalkapallon puolella voittanut muun muassa Valioliigan neljästi, Mestarien liigan ja Eurooppa-liigan kertaalleen ja viidesti FA Cupin.
Cechin entinen joukkue Guildford johtaa sarjaa, ja Chelmsford on sarjassa kahdeksantena.
LUE MYÖS!
- Cristiano Ronaldon sisko puolustaa veljeään: ”Ansaitsemme palata keskinkertaisuuteen”
- Cristiano Ronaldo sai tarpeekseen – poistui maajoukkueleiriltä
- Pikkuhuuhkajat haki komean vierasvoiton Romaniasta – nousi lohkokärkeen
- Portugalin päävalmentaja Cristiano Ronaldo -kohusta: ”Sanoin hänelle, että…”
- Haastattelu: Adam Marhiev tiedostaa Albania-ottelun tärkeyden: ”Meidän pitää olla aggressiivisempia”
- Luis de la Fuente nimesi tähtipelaajan, jonka ottaisi Espanjan paitaan saman tien
- SuomiFutiksen tiedot: Adramane Cassamá jättämässä AC Oulun kauden jälkeen
- Pikkuhuuhkajille iso takaisku – Otto Ruoppi sivuun tärkeästä karsintaottelusta
- Cristiano Ronaldo suuttui pahanpäiväisesti – Portugalin jalkapallopomo perui suunnitelmansa ja matkusti hätäkokoukseen
- Haastattelu: Marius Söderbäck kertoi mielipiteensä Kalmarin vaikeuksista
- Pikkuhuuhkajille iso takaisku – Otto Ruoppi sivuun tärkeästä karsintaottelusta
- U21 EM-karsinnat: Pikkuhuuhkajat kohtaa Romanian – tv-lähetys, joukkue ja lohkotilanne
- Cristiano Ronaldo suuttui pahanpäiväisesti – Portugalin jalkapallopomo perui suunnitelmansa ja matkusti hätäkokoukseen
- Kahden ihmisen kuoleman aiheuttanut jalkapalloilija on kuollut 32-vuotiaana
- Luis de la Fuente nimesi tähtipelaajan, jonka ottaisi Espanjan paitaan saman tien
- SuomiFutiksen tiedot: Adramane Cassamá jättämässä AC Oulun kauden jälkeen
- Näin Jacob Friis kommentoi Huuhkajien esitystä Valko-Venäjää vastaan
- Lukas Hradecky Huuhkajien esityksestä: ”Ei me tällaista iltaa kuviteltu”
- Haastattelu: Marius Söderbäck kertoi mielipiteensä Kalmarin vaikeuksista
- Virallista: Mika Nurmela teki pitkän sopimuksen AC Oulun kanssa