Cristiano Ronaldo sai painavan neuvon entiseltä joukkuekaveriltaan: ”Se on häiriötekijä, jota Manchester United ei tarvitse”

Manchester Unitedin kaikkien aikojen maalintekijä Wayne Rooney kehottaa entistä joukkuekaveriaan Cristiano Ronaldoa keskittymään olennaiseen.
Rooney, 37, toimii nykyisin valmentajana D.C. Unitedissa ja Ronaldo, 37, palasi viime kauden alla Manchester Unitediin vietettyään reilut kymmenen vuotta Real Madridissa ja Juventuksessa.
Ronaldon paluu Unitediin ei ole kuitenkaan sujunut täysin odotusten mukaisesti. Viime kaudella hän oli vielä manchesterilaisten paras maalintekijä, mutta kuluvalla kaudella Ronaldo on oikutellut, kun hän ei olekaan ollut takuuvarma avauksen pelaaja uuden managerin Erik ten Hagin alaisuudessa.
Portugalilaistähti on kahdesti poistunut stadionilta, kun hänet on otettu vaihtoon ja hiljattain hän kieltäytyi menemästä vaihdosta kentälle sarjapelissä Tottenhamia vastaan.
Useiden lehtitietojen mukaan Ronaldo olisi halunnut lähteä Unitedista jo kesällä, ja hänen odotetaan vaihtavan maisemaa jossain vaiheessa ensi vuonna – mahdollisesti jo tammikuun siirtoikkunassa.
Rooneyn mielestä Ronaldo voisi yhä olla hyödyllinen pelaaja Manchester Unitedille, mutta oikuttelun on loputtava. Muutoin osapuolten on parempi jatkaa erillään.
– Hän ja Lionel Messi ovat kiistatta kaksi kaikkien aikojen parasta pelaajaa, mutta hänen tekemänsä asiat eivät ole hyväksyttäviä Manchester Unitedille, kommentoi Rooney Talksportille.
– Se on häiriötekijä, jota Manchester United ei tarvitse tällä hetkellä, kun se yrittää rakentaa uudelleen. Cristiano, paina vain pääsi alas, tee töitä ja ole valmis pelaamaan, kun manageri tarvitsee sinua.
– Jos hän tekee sen, hänestä on hyötyä. Jos hän ei tee sitä, hänestä tulee ei-toivottu häiriötekijä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla