Mitä ihmettä? FIFA:lta täysin absurdi reaktio Ecuador-fanien homofobisiin lauluihin
FIFA on ilmoittanut aloittaneensa kurinpitomenettelyn Ecuadoria vastaan, koska jotkut sen kannattajat olivat huudelleet homofobisia lauluja chileläisistä MM-kisojen avausottelussa Qataria vastaan.
– FIFA:n kurinpitovaliokunta on aloittanut menettelyn Ecuadorin jalkapalloliittoa vastaan Ecuadorin kannattajien laulujen vuoksi, kattojärjestö sanoi myöhään tiistaina antamassaan lausunnossa.
Tiedote on herättänyt yleisössä ristiriitaisia tunteita, kun sitä on peilattu siihen, miten FIFA on kisojen aikana seksualivähemmistöihin suhtautunut.
Homoseksuaalisuus on Qatarissa laitonta, minkä vuoksi FIFA on muun muassa kieltänyt OneLove-kapteeninnauhojen pelaajilta ja sateenkaarenväristen asusteiden käytön kannattajilta.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
LUE MYÖS: Homoseksuaalilta jalkapalloilijalta täyslaidallinen FIFA:lle: ”Olen menettänyt kaiken kunnioituksen”
Ecuadorin jalkapalloliitto ei ole antanut välitöntä vastausta sääntörikkomukseensa, jonka mahdollisia rangaistuksia ovat normaalitapauksissa olleet ottelun pelaaminen ilman katsojia tai pelikielto tietyllä stadionilla.
Ennen kisoja Ecuadoria uhkasi mahdollinen erottaminen turnauksesta. Chile teki valituksen, jonka mukaan Ecuador oli peluuttanut karsinnoissa pelaajaa, joka ei todellisuudessa ollut oikeutettu pelaamaan.
Ecuadorille määrättiin tästä sakkoja, minkä lisäksi se sai pistevähennyksen seuraavista MM-karsinnoista. Se sai kuitenkin osallistua Qatarin MM-kisoihin, joihin kyseistä pelaajaa ei kuitenkaan otettu enää mukaan.
MM-avauksen aikana Ecuadorin fanit huusivat myös ”Haluamme olutta!” viitaten kiisteltyyn alkoholinkäyttökieltoon kaikilla stadioneilla.
Itse ottelussa voittajaksi nousi Ecuador, kun Enner Valencian kaksi maalia riittivät kukistamaan isäntämaa Qatarin 2–0.
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lionel Messi on nyt jalkapalloseuran omistaja
- Huipputasolla pelannut maalivahti Alexander Manninger on kuollut 48-vuotiaana
- Harvinainen käänne: HJK teki tappiota ensi kertaa vuosiin
- AC Oulu putosi Suomen Cupista heti kättelyssä – Isokangas: ”Kyllähän tämä tulos on pettymys”
- Katso: Matti Peltola iski komean maalin
- Jari Litmaselta tiukka ulostulo MTV:llä: ”Niihin ei pitäisi puuttua”
- Seitsemän maalia ja dramaattinen loppu: Bayern München pudotti Real Madridin
- Mikä oli Lionel Messin osuus valmentajan lähdössä? – Sisäpiiristä uusi paljastus
- Haastattelu: IF Gnistanin Danny Pérez tähtää Venezuelan A-maajoukkueeseen
- Ranskalle kova kolaus – hyökkääjä sivuun MM-kisoista
- Julkisuuden henkilöistä tuttu Gilla FC tiedottaa: iso muutos!
- Jari Litmaselta tiukka ulostulo MTV:llä: ”Niihin ei pitäisi puuttua”
- Veikkausliiga-seuran päävalmentaja myönsi: vitosdivarin joukkue aiheutti isoja vaikeuksia
- Mikä oli Lionel Messin osuus valmentajan lähdössä? – Sisäpiiristä uusi paljastus
- Seitsemän maalia ja dramaattinen loppu: Bayern München pudotti Real Madridin
- Jättiyllätys: Lionel Messin mestarivalmentajalta odottamaton sokkipäätös
- Napolin omistajalta raju visio – punaiset ja keltaiset kortit pois jalkapallosta
- Katso: Matti Peltola iski komean maalin
- Haastattelu: IF Gnistanin Danny Pérez tähtää Venezuelan A-maajoukkueeseen
- Toni Korkeakunnas debytoi Panevėžysin peräsimessä – sai punaisen kortin: ”Se oli vähän turhaa”