Kuuma työmahdollisuus! Näin sinäkin voit hakea Belgian maajoukkueen päävalmentajaksi
Belgian miesten maajoukkueen päävalmentajahaku on virallisesti auki. Maan jalkapalloliitto kartoittaa mieleistään työntekijää kansainvälisesti.
Edelliset kuusi ja puoli vuotta Belgiaa valmensi Roberto Martínez. Vastaanotto hänen ansioilleen on ollut kaksijakoinen: Yhtäältä pelaamisen tason koettiin olevan taktisesti köyhempää kuin materiaali olisi antanut olettaa. Toisaalta joukkue ylsi vuoden 2018 MM-kisoissa kolmanneksi, ja viime EM-kisoissa se hävisi vain mestaruuteen marssineelle Italialle voitettuaan ensin muun muassa Tanskan ja Portugalin.
Qatarin MM-kilpailuissa Belgia jäi alkulohkoon, mutta Martínezin lähdöstä oli päätetty jo ennen turnausta.
Nyt Belgian jalkapalloliitto etsii ”sarjavoittajaa” eli kestomenestyjää.
Uudelta päävalmentajalta edellytetään kykyä yhdistää pelaajaryhmä siten, että he sitoutuvat samaan tavoitteeseen. Hänen odotetaan myös tuovan maajoukkueen piiriin nuoria pelaajia.
– Hän on taktinen ekspertti, joka tukee valintojaan datalla, teknologialla ja objektiivisilla parametreilla ja hyödyntää RBFA:n (liitto) urheilullista asiantuntijuutta ja rakennetta, työpaikkailmoituksessa kerrotaan.
– Hän tietää, kuinka huippukilpailuissa voitetaan pokaaleja.
– Uusi maajoukkuevalmentaja on belgialaisen jalkapallon lähettiläs auttaen edistämään RBFA:n arvoja ja hän on tavoitettavissa kokopäiväisesti.
Hakemukset tulee lähettää sähköpostiosoitteeseen [email protected] 10. tammikuuta mennessä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Pikkuhuuhkajien voittokulku jatkuu – nyt kaatui Norja!
- MM-kisojen ennakko, lohko C: Brasilia lähtee jahtaamaan maailmanmestaruutta
- Jürgen Kloppia kosiskellaan takaisin penkin päähän – agentilta tyly kuitti
- Brasilialle raju takaisku MM-kisoissa: avauksen mies ulos – Man Unitedin suurhankinta mukaan!
- Christian Eriksenin voinnista uutta tietoa – kotiutuminen lähellä
- MM-kisojen ennakko, lohko B: Kultainen sukupolvi jahtaa selkeää suosikkia
- MM-kisoihin valmistautuva Lamine Yamal avasi Ballon d’Or -pettymystään – ”Luulin voittavani”
- MM-kisojen ennakko, lohko A: Kisaisäntä yrittää murtaa kirouksensa
- Real Madridin kohuvaalit ohi – Florentino Pérezin valtakausi jatkuu
- Haastattelu: Matias Siltanen toivoo siirron toteutuvan kesällä – ”Kun hyvä tarjous tulee, niin sitten mennään”
