Gareth Bale uskoo Lionel Messin viihtyvän MLS:ssa – nosti esiin ison eron

Gareth Bale uskoo, että Lionel Messi tulee viihtymään hyvin Yhdysvaltain Major League Soccerissa.
Messi, 35, siirtyy tänä kesänä ensimmäistä kertaa ammattilaisurallaan pelaamaan Euroopan ulkopuolelle. Barcelonaa ja PSG:tä edustaneen argentiinalaistähden uusi osoite on Inter Miami.
Real Madridin kanssa Messiä vastaan pelannut Bale, 33, lopetti uransa alkuvuodesta edustettuaan Walesia MM-kisoissa. Hänen viimeiseksi seurakseen jäi Los Angeles FC, joka pelaa Inter Miamin kanssa MLS:ssa.
Walesin entinen ykköstähti oli Messin tavoin viettänyt koko ammattilaisuransa Euroopassa ennen siirtoaan rapakon taakse. Bale uskoo, että Messi tulee nauttimaan Yhdysvalloissa pelaamisesta, koska hänen mukaansa MLS:ssa ei koeta samanlaisia paineita häviämisestä kuin Euroopan huipulla.
– Siellä on paljon rennompaa. Jos häviää Real Madridin kanssa, on kuin koko maailma olisi päättynyt. Sinut ristiinnaulitaan, tunnet olosi masentuneeksi. Menet kotiin etkä ole onnellinen, kommentoi Bale BT Sportille.
– Siellä hyväksytään häviämistä enemmän. Siitä ei tule seurauksia, siellä ei voi pudota sarjasta. Hävityn pelin jälkeen keskitytään seuraavaan. Siellä hyväksytään häviäminen paljon paremmin.
– He tietävät, miten hävitä, mutta he juhlivat jokaista voittoa kuin mestaruutta. Hän tulee ehdottomasti nauttimaan siitä.
Messin odotetaan debytoivan Inter Miamissa 21. heinäkuuta Leagues Cupin ottelussa meksikolaista Cruz Azulia vastaan.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla