Sensaatio! Kahdelle suomalaislupaukselle huippusiirrot Saksan suurseuraan

16-vuotiaiden hyökkääjälupausten Sulo Ketolan ja Taavi Koukkumäen urat jatkuvat Saksan Bundesliigassa pelaavan Borussia Mönchengladbachin organisaatiossa. Seurojen vaihdoista tiedotettiin torstaina. Pelaajat liittyvät Gladbachin vahvuuteen 1. heinäkuuta ja aloittavat harjoituskautensa muutama päivä myöhemmin.
Ketola on edustanut kuluvan kauden Kakkosen Pallo-Iiroja. Hän on pelannut myös 17-vuotiaiden poikien SM-karsintasarjassa ja Suomen Cupissa. Vyölle on kertynyt kaikki kilpailut huomioiden 21 ottelua ja niissä saman verran maaleja. Koukkumäki on puolestaan pelannut B-juniorien SM-sarjaa FC Hongassa. Hän on onnistunut 18 ottelussa kymmenen kertaa maalinteossa ja Suomen Cupissa hän teki reservijoukkueen ainoan osuman Hongan edustusmiehistöä vastaan (ks. upotus).
– ”Suti” (Ketolan lempinimi) on erinomainen viimeistelijä. Pystyy laukomaan molemmilla jaloilla kovaa ja tarkasti, pääpelaaminenkin on kehittynyt viime vuosina. Myös hänen pituutensa yhdistettynä erinomaisiin nopeusominaisuuksiin tekevät hänestä poikkeuksellisen pelaajan, kuvailee Pallo-Iirojen valmennuspäällikkö Kimmo Hörkkö Ketolaa.
Lähes samaan hengenvetoon Hörkkö muistuttaa, että ulkomailla vaaditaan henkistä lujuutta.
– Raastavin kilpailu tapahtuu oman joukkueen sisällä [ympäri vuorokauden], viikosta toiseen. Kustakin pelipaikasta kamppailee 2–3 pelaajaa kynsin ja hampain. Siinä ei yksi onnistunut ottelu auta, jos kaverit vierellä saa itsestään enemmän irti viikon harjoituksissa.
Hongan urheilutoimenjohtaja Petri Vuorinen uskoo, että Koukkumäki kestää ulkopuolelta tulevan paineen vaatimukset.
– Taavin vahvuudet sopivat varmasti Saksaan. Työmoraali ja asenne kentällä ovat kovalla tasolla. kommentoi Vuorinen.
Ennen siirtoaan Mönchengladbachiin Ketola kävi näyttäytymässä myös Bayern Münchenin, FC Kööpenhaminan ja AC Milanin harjoituksissa.
Borussia Mönchengladbachin loistovuodet ovat toistaiseksi osuneet 1970-luvulle, jolloin se voitti viidesti Saksan-mestaruuden ja kerran Euroopan cupin.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Fotbollskanalen: Graham Potter siirtymässä Ruotsin A-maajoukkueen peräsimeen
- Virallista: Murilo poistuu SJK:sta – sopimus purettu
- Virallista: Riku Riski lopettaa pelaajauransa
- Niklas Pyyhtiä tähtää Huuhkajiin: ”Se toteutuu vain, jos pelaan hyvin Modenassa”
- Bild: Eintracht Frankfurt haluaa Matias Siltasen – hintalappu 15-20 miljoonaa euroa
- Joonas Rantaselta suorat sanat Veikkausliigan kärkiottelun aikataulusta: ”Se on väärin”
- Veikkausliigan vauhdikas kärkikamppailu päättyi pistejakoon
- Vedonlyöjä.com simuloi: Tässä on Veikkausliigan mestari!
- Filippo Inzaghi haluaa valmentaa Palermoa pitkään: ”Palermo on minulle oma Mestarien liigani”
- Lukas Hradeckyn valmentaja vaihtui – AS Monacon seurapomo: ”Yritimme ennaltaehkäistä asioita”
- Bild: Eintracht Frankfurt haluaa Matias Siltasen – hintalappu 15-20 miljoonaa euroa
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Filippo Inzaghi haluaa valmentaa Palermoa pitkään: ”Palermo on minulle oma Mestarien liigani”
- Vedonlyöjä.com simuloi: Tässä on Veikkausliigan mestari!
- Virallista: Riku Riski lopettaa pelaajauransa
- Virallista: Murilo poistuu SJK:sta – sopimus purettu
- Joonas Rantaselta suorat sanat Veikkausliigan kärkiottelun aikataulusta: ”Se on väärin”
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Veikkausliigan vauhdikas kärkikamppailu päättyi pistejakoon