Cristiano Ronaldon voittama pokaali herättää hilpeyttä sosiaalisessa mediassa

Cristiano Ronaldon edustama saudiseura Al-Nassr voitti arabimaiden seuramestaruusturnauksen lauantaina. Vaikka hän teki kisojen loppuottelussa Al-Hilalia vastaan kaksi maalia, on Twitter täyttynyt hupailusta ja ilkkumisesta.
Ronaldon voittama palkinto herättää hilpeyttä ja ruokkii ihmisten mielikuvitusta sosiaalisessa mediassa, koska se muistuttaa hyvin läheisesti, ja joidenkin mielestä liian läheisesti, MM-kisojen pokaalia, jonka argentiinalaislegenda Lionel Messi voitti vihdoin viime talvena.

Ronaldoa on vuosia verrattu Messiin. Monien mielestä heidän kamppailunsa sukupolvensa ykköspelaajan tittelistä kallistui Messin suuntaan, kun hän voitti MM-kultaa. Ronaldolle maailmanmestaruus on ollut hänen pitkäaikainen haaveensa.
Kuvat Ronaldosta King Salman Club Cupin voittopokaali käsissään ovat keränneet lukuisia kommentteja, joista muutama poiminta alla:
”He antoivat Ronaldolle jonkin väärennetyn pokaalin, joka näyttää MM-pokaalilta.”
”[Tältä näyttää] Sheiniltä (pikamuotiin keskittynyt halpa vaatebrändi) tilattu maailmanmestaruus.”
”Ronaldo panostaa väärään MM-pokaaliin.”
”Ronaldo nostaa [nyt] pienen budjetin MM-pokaalin.”
Kun turnaus edellisen kerran järjestettiin vuonna 2021, pokaali näytti hyvin erilaiselta (ks. upotus).
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen tästä linkistä.
Muokattu 13.8. klo 11.07: Lisätty kuva kyseisestä palkinnosta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia